Vidit Gujrathi prowadzi w Tata Steel Masters przed pierwszym dniu odpoczynku z trzema punktami z czterech rund.

Wyniki

Vidit, Santosh Gujrathi - Esipenko, Andrey ½-½
Carlsen, Magnus - Van Foreest, Jorden ½-½
Mamedyarov, Shakhriyar - Duda, Jan-Krzysztof 1-0
Caruana, Fabiano - Dubov, Daniil ½-½
Praggnanandhaa, R - Grandelius, Nils 1-0
Karjakin, Sergey - Giri, Anish ½-½
Shankland, Sam - Rapport, Richard ½-½

W czwartej rundzie Vidit zremisował przeciwko Andreyowi Esipenko, ale to nie był jego najlepszy dzień i bez wątpienia cieszył się z remisu w 32. ruchu.

Były dwie roozstrzygnięte partie; Shakhriyar Mamedyarov uratował przegraną pozycję, by pokonać Jana-Krzysztofa Dudę, gdy ten ostatni potrzebował więcej czasu niż miał do rozegrania trudnej końcówki przed 40. posunięciem.

Shakhriyar Mamedyarov wygrał bardzo ostrą partię z Janem-Krzysztofem Dudą, w której przegrywał według silników, ale miało to niewiele wspólnego z niczym, ponieważ obie strony grały bez kompromisów, co zostało rozwiązane w niedoczasie Dudy przed pierwszą kontrolą czasu. Niektóre momenty: 25.We8? (25.Wh1!=) czarne mają lepszą pozycję i po 27.Gc2 wygrywają, 28....Gg6 wydaje się lepsze niż 28...e4, ale czarne nadal mają lepszą pozycję, ponieważ mają więcej materiału, chociaż ich król jest w przerażającej pozycji. Po 31..Gc5? (31...Wh7) 32.g4+ pozycja jest równa, ale czarne muszą znaleźć 35...h3 (choć nie jest najbardziej oczywiste posunięcie),  po 35...Kf3?! rzeczy są trudne i 36...h3? teraz przegrywa (36...Sg2).


 

Praggnanandhaa miał dość gładko wygraną pozycyjną z Nilsem Grandeliusem w wariancie wymiennym Obrony Gruenfelda.

R Praggnanandhaa odbił się po porażce w trzeciej rundzie, pokonując Nilsa Grandeliusa białymi stro. Praggnanandhaa zbudował bardzo dobrą pozycję w debiucie i 30. posunięciu miał wygraną pozycję. Czuł, że odpuścił część przewagi 40.Kf2?! w kłopotach z czasem, ale w rzeczywistości konwersja nie była tak skomplikowana przez tę niedokładność. Trener Praggnanandhaa uzyskał pozytywny wynik testu na covida i jest izolowany - stąd maska Praggnanandhaa podczas gry, ale bycie samotnym nie wydaje się mieć na niego większego wpływu (jego trener pracuje z nim przez Internet) i ma solidne 50%. Grandelius ma problemy i, podobnie jak dzisiaj, jego przeciwnicy będą nastawieni na wygrywanie z nim, chyba że zdoła zmienić swoją formę.

Magnus Carlsen zremisował skomplikowaną partię z Jordenem Van Foreestem, w której jego decyzja o komplikacjach opłaciła się, nawet jeśli komputery twierdziły, że przegrywał w różnych momentach.

Jorden van Foreest zremisował z Magnusem Carlsenem, odważnie idąc na komplikacje, zamiast pozwolić Carlsenowi na pozycyjny grind. Van Foreest pchnął swoje królewskie pionki przed swojego króla, a nawet zrezygnował z nich. W takiej niestandardowej sytuacji komputery zawsze radzą sobie lepiej niż ludzie, ale co jest warte, silniki myślą, że Carlsen wygrywa po 33...Wf5? (33...Wf3=), że 36.Wb2? jest równe po 36...Wxg5 (albo) i że po 36...Gxg5 Carlsen przeoczył wygraną 38.Ke2. Potem van Foreest miał hetmana za wieżę, gońca i 2 pionki, ale pozycja była śmiertelnie równa.

Partie Shankland-Rapport, Karjakin-Giri i Caruana-Dubov zostały zremisowane, a tylko ta ostatnia była bardzo interesująca.

Partie

Klasyfikacja po czterech rundach:

Vidit 3pkt; 2-6 Esipenko, Carlsen, Mamedyarov, Rapport, Van Forest 2½ pkt; 7-9 Duda, Caruana, Praggnanandhaa 2 pkt; 10-13 Giri, Dubov, Karjakin, Shankland 1½pkt; 14. Grandelius ½pkt

1000 Znaków do wykorzystania