Runda 13, 20 kwietnia 2024

Gukesh, D - Firouzja, Alireza 1-0
Nepomniachtchi, Ian - Nakamura, Hikaru ½-½
Praggnanandhaa, R - Caruana, Fabiano 0-1
Vidit, Santosh Gujrathi - Abasov, Nijat ½-½

Dommaraju Gukesh jest o krok od zwycięstwa w Turnieju Kandydatów FIDE w Toronto. Zwycięstwo w rundzie finałowej czarnymi figurami z Hikaru Nakamurą gwarantowałoby pierwsze miejsce. Pół punktu straty ma jego przeciwnik Nakamura oraz z sobą Fabiano Caruana i Ian Nepomniachtchi. Gukesh mógłby wygrać turniej remisem, pozostali gracze potrzebują zwycięstwa. Może również dojść do remisu dwustronnego. Problem zostanie rozstrzygnięty w dogrywce w szachach szybkich, a następnie, jeśli to konieczne, w szachach błyskawicznych.

Gukesh pokonał 20-letniego Alirezę Firouzję, którego cała kampania została zniweczona przez jego emocjonalne podejście do szachów. Jeśli Firouzja nie nauczy się zachowywać spokój, marne są jego szanse na dalszy rozwój. To była obosieczna obrona berlińska, w której Firouzja miał co najmniej równą pozycję, 32...g5 było nieudaną próbą zagrania o zwycięstwo i Firouzja pozostał w defensywie. 43...Kh8?! (43.Hg6+!=) było krokiem w złym kierunku 44...Wg8? (44...Hg6 znowu) 45.Hg5?! (45.Hh6!) 45...Hg6? (45...Se6! Ostatnia szansa na walkę), po czym białe nie popełniły żadnego błędu w konwersji. Gukesh prawdopodobnie zagra solidnie przeciwko Nakamurze i zobaczy, dokąd go to zaprowadzi.

Hikaru Nakamura zaskoczył Iana Nepomniachtchiego 4...Gc5 w Partii Hiszpańskiej i był wyraźnie dobrze przygotowany. Wygląda na to, że pomylił przygotowania z 14...d5?! (14...d6 jest w porządku) dało białym szansę, gdyby znalazły 17.d5! Pozycja była wyrównana po 17.Gc2 i zremisowano przez powtórzenie posunięć w 27. ruchu. Nepomniachtchi naprawdę był tym, który mógł grać dalej i biorąc pod uwagę wielkość jego zadania w rundzie finałowej, być może powinien był to zrobić.

Fabiano Caruana w tej rundzie nadal musiał wygrać i pokonał Praggnanandhaę czarnymi figurami w wyczerpującym grindzie. W tak długiej grze ciężko jest coś wybrać, ale 15.Hh3?! (15.Wb1!) dał Caruanie dobrą inicjatywę i wkrótce był znacznie lepszy. 25...Sxe1, zdobuwające jakość, było to  mu odpowiada. 40.f3 wymusiło lekkie otwarcie pozycji, która była nadal mniej więcej równa. Po wymianie hetmanów  Caruana mógł powoli aktywować większość pionków na skrzydle hetmańskim i chociaż silniki spierały się co do jego wyboru 67.c3?, był to początek upadku Praggnanandhay i po 69.Wa1? gra wkrótce się skończyła.

Santosh Vidit próbował trochę przeciwko Obronie Rosyjskiej Nijata Abasova, ale po świetnym przygotowaniu i wyrównanej sytuacji obaj gracze nie mieli prawdziwej motywacji do kontynuowania gry i zremisowali.

Klasyfikacja po trzynastu rundach: 1. Gukesh 8,5, 2-4. Nepomniachtchi, Nakamura, Caruana 8, 5. Praggnanandhaa 6, 6. Vidit 5,5, 7. Firouzja 4,5, 8. Abasov 3,5.

Partie