Nauka gry w szachy

Susan Polgar: Mocne zasady szachów

1. Kontrola centrum!

W skład centrum na szachownicy wchodzą pola e4, d4, e5 i d5. Gdy rozpoczynasz partię szachów, postaw swoje piony w centrum, żeby zająć i kontrolować jak najwięcej tych pól. Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja!

2. Jak najszybciej rozwiń swoje figury!

Natychmiast wyprowadź swoje skoczki i gońce. To powinno być zrobione, zanim spróbujesz matować swego oponenta, szczególnie w pierwszych sześciu czy siedmiu posunięciach, jeśli jest to możliwe.

3. Jak najszybciej zrób roszadę!

Roszuj przy pierwszej okazji, żeby zabezpieczyć króla. Pamiętaj, nie możesz wygrać, jeśli twój król nie jest bezpieczny i zostaniesz pierwszy zamatowany. Tak więc, nie zapomnij zroszować! Następnie, po roszadzie, połącz swoje wieże wyprowadzając hetmana.

4. Zabezpieczaj swoje figury!

Nie zostawiaj swoich figur wiszących bez zabezpieczenia. Każda twoja figura jest bardzo cenna, nie zapominaj więc je zabezpieczyć. Zabezpieczenie oznacza, że jeśli twój przeciwnik może zabrać twoją figurę, to ty możesz zabrać figurę przeciwnika.

5. Baw się dobrze i wygrywaj z wdziękiem, przegrywaj z godnością!

To jest moje motto w szachach. Przede wszystkim, szachy powinny być zabawne. Czasami wygrywasz i czasami przegrywasz, to jest częścią gry. Jeśli wygrasz, bądź uprzejmy i nie mów brzydko o swoim przeciwniku lub nie naśmiewaj się. Jeśli przegrasz, bądź nawet bardziej uprzejmy, a nie obolały przegrany. Podaj rękę i pogratuluj swojemu przeciwnikowi. Tak zdobywa się dobrych przyjaciół.