Po trzech rundach samodzielnym liderem Tata Steel Masters jest Santosh Gujrathi Vidit.

Wyniki

Duda, Jan-Krzysztof - Carlsen, Magnus ½-½
Esipenko, Andrey - Karjakin, Sergey 1-0
Van Foreest, Jorden - Praggnanandhaa, R 1-0
Caruana, Fabiano - Shankland, Sam ½-½
Giri, Anish - Mamedyarov, Shakhriyar ½-½
Dubov, Daniil - Vidit, Santosh Gujrathi 0-1
Grandelius, Nils - Rapport, Richard 0-1

Jan-Krzysztof Duda zremisował białymi w Partii Hiszpańskiej przeciwko Magnusowi Carlsenowi. Carlsen zagrał 13...h6 zamiast bardziej aktywnego 13...d5, ale powiedział, że myśli, że Duda dostał coś po sprytnych 16.Hc2 i 18.d4, których nie docenił. Carlsen czuł, że najgorsze ma już za sobą po 22...Wb2!? 23.Hxb2 z 23.Hc4 jako drogą do dalszej gry. Wymieniono wystarczającą liczbę figur i uzgodniono remis w posunięciu 38.

Vidit Gujrathi wygrał dziką walkę z Daniilem Dubovem, aby objąć samodzielne prowadzenie po trzech rundach z wynikiem 2,5/3. Dubov zdołał utrzymać króla Vidita na środku szachownicy po nowince 8.Sa3. W trakcie gry Vidit myślał, że stał na przegranej, ale późniejszy szybki test ze słabymi silnikami zasugerował mu, że znalazł wiele jedynych posunięć, aby pozostać w grze. Gra zakończyła się, gdy Vidit poprowadził swojego króla po szachownicy. 32.Hc8+ wymusiłoby remis, 32.f3? Dubowa szybko zakończyło grę na korzyść Vidita.

Andrey Esipenko pokonał Sergeya Karjakina w grze manewrowej Partii Włoskiej. Esipenko miał lepszą pozycję, ale Karjakin miał dobre szanse na remis, dopóki nie oddal figury po 31...Web8? (można było grać 31....We7) - Karjakin dostał wolnego pionka, ale przecenił jego wartość i wkrótce musiał zrezygnować.

Richard Rapport zagrał czarnymi ostry wariant Obrony Sycylijskiej z „bardzo starej szkoły” przeciwko Nilsowi Grandeliusowi. Rapport nie był nawet pewien, czy w pewnym momencie nie przegrywał (wydaje się, że nie) po zbiciu pionka „g”. Grandelius stopniowo tracił rekompensatę za pionka, a Rapport wygrał w 31 posunięciach.

Jorden van Foreest pokonał R Praggnanandhaa w końcówce wieżowej, w której Hindus miał naprawdę obrzydliwą strukturę pionków. Początkowo pionki dawały Praggnanandhaa dynamiczną grę, ale po 25...f3?! (trzeba było spróbować 25...Hf8) gra została szybko przeniesiona do wspomnianej wcześniej beznadziejnej końcówki, którą ostatecznie wygrał van Foreest, chociaż przyznał, że jego technika może nie była najlepsza.

Partia Anish Giri - Shakhriyar Mamedyarov był szybkim remisem w słowiańskim stylu Meran, gdzie pod koniec nie było zbyt wiele do zagrania.

Fabiano Caruana był trzymany przez Sama Shanklanda w obronie berlińskiej przez 70 posunięć w ostatniej partii rundy.

Partie

Klasyfikacja po trzeciej rundzie

1. Vidit 2½ pkt.; 2-6 Duda, Carlsen, Esipenko, Rapport, Van Foreest 2 pkt; 7-8 Caruana, Mamedyarov 1½ pkt; 9-13 Praggnanandhaa, Giri, Karjakin, Dubov, Shankland 1pkt; 14. Grandelius ½pkt.

1000 Znaków do wykorzystania