Ding Liren, zdjęcie: Maria Emelianova/Chess.com

Koronawirus ma wpływ na publiczne życie w Chinach, gdzie przełożono lub anulowano przeszło 15 sportowych imprez. Dotyczy to też dwóch chińskich uczestników Turnieju Kandydatów Ding Lirena i Wang Hao. Obajmusieli zmienić plany związane z miejscem treningu.

30-letni Wang Hao postanowił zatrzymać się w Tokio do końca miesiąca. Chce przyjechać na krótko do Beijing, skąd wyjedzie do Rosji., gdzie odbędzie się Turniej Kandydatów, począwszy od 15 marca.

Ding aktualnie przygotowuje się do turnieju w Wenzhou, gdzie mieszka z rodzicami. W niedzielę władze miasta ograniczyły ruchy mieszkańców i zamknęły drogi, choć Wenzhou jest w odleglości 800 km od Wuhan, epicentrum koronawirusa. . Ding nie opuszcza swego budynku, po trzech dniach przeszedł się dokoła budynku, ale nie zbliżał się do ulicy, gdyż o tym należy poinformować menedżera budynku i poddać się pomiarowi temperatury ciała.

Czy nowy wirus w Chinach wpłynie na podróż Dinga i Wanga do Rosji? Australijski arcymistrz Ian Rogers napisał na twitterze, że obaj będą musieli pojawić się w Rosji 14 dni przed turniejem, aby przejść kwarantannę. Ten twit został zdementowany przez FIDE i organizatora Turnieju Kandydatów Alberta Stepanyana. Obaj szachiści też tego nie potwierdzili i zamierzają przyjechać kilka dni przed turniejem.

W tym czasie Rosja wstrzymała loty czarterowe z Chin, a regularne loty mogą lądować aktualnie tylko na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie. Wszyscy chińscy turyści muszą mieć wizę. Chińczycy, którzy pracują w Rosji i wrócili z Chin po świętowaniu chińskiego nowego roku muszą przejść kwarantannę.

Turniej Kandydatów odbędzie się w Jekaterinburgu w dniach 15.03-5.04.2020.

Do tych dwóch dołączył trzeci chiński szachista. Alireza Firouzja w ostatniej chwili zastąpił chińskiego arcymistra Wei Yi, który musiał zrezygnować z udziału w Prague International Chess Festival z powodu koronawirusa.

Organizatorzy Prague International Chess Festival oświadczyli, że 20-letni Wei musiał zrezygnować z udziału w turnieju, gdyż podróż do Czech jest dla niego zbyt trudna.