IM Carissa Yip odniosła zwycięstwo w Mistrzostwach USA Kobiet w 2021 roku w predostatniej rundzie po pokonaniu IM Nazi Paikidze. Z nieosiągalnym wynikiem 8 z 10 Yip przeszła również do historii, stając się pierwszą kobietą, która pokonała cztery byłe mistrzynie w Mistrzostwach Kobiet Stanów Zjednoczonych. Obecnie drugie miejsce zajmują GM Irina Krush i WGM Begim Tokhirjonova z wynikiem 6,5 z 10.

W Mistrzostwach USA GM Fabiano Caruana zdołał dogonić liderów po tym, jak wygrał na żądanie czarnymi z GM Alexem Lendermanem. Caruana teraz dzieli miejsce z GM Wesleyem So i GM Samem Sevianem z wynikiem 6 z 10. Zaledwie pół punktu za i nadal w rywalizacji są GM Leinier Dominguez, GM Alex Lenderman i GM Ray Robson.

Turniej mężczyzn

Wyniki dziesiątej rundy

Shankland – Naroditsky 1-0
Sevian – So ½-½
Robson – Burke ½-½
Xiong – Dominguez ½-½
Świercz – Bruzon 1-0
Lenderman – Caruana 0-1

Kluczowy pojedynek dnia odbył się pomiędzy dwoma liderami, GM Samem Sevianem i GM Wesleyem So. Typowo cichy system londyński szybko stał się dynamiczny, gdy So poświęcił pionka w debiucie w zamian za długoterminową aktywność. Obaj gracze przegapili szansę na przewagę, zanim ostatecznie zdecydowali się na powtórzenie pozycji, w której dodatkowy pion białych był mniej lub bardziej zrównoważony przez potencjalne zagrożenia czarnych.

Z dodatkowym pionkiem Sevian był trochę lepszy, ale miał trudności z zabezpieczeniem swojego króla na skrzydle hetmańskim.

Remis dał Caruanie szansę na nadrobienie zaległości, gdy zmierzył się z drugim liderem Lendermanem czarnymi figurami. W Obronie Królewsko-Indyjskiej Caruana wykorzystał okazję do poświęcenia tematycznej wymiany (15...Wxc3), aby znacznie zachwiać równowagę gry. Ponieważ gra przechodziła poważne komplikacje we wzajemnych kłopotach z czasem, Lenderman nie był w stanie utrzymać równowagi i skończył na straconej pozycji po osiągnięciu pierwszej kontroli czasu.

15...Wxc3! dało Caruanie fantastyczną pozycyjną rekompensatę, gdy następnie zbił pionka na e4.

Partie

Klasyfikacja po dziesiątej rundzie

 1. GM Wesley So 6
 2. GM Sam Sevian 6
 3. GM Fabiano Caruana 6
 4. GM Leinier Dominguez 5,5
 5. GM Alex Lenderman 5,5
 6. GM Ray robson 5,5
 7. GM Sam Shankland 5
 8. GM Dariusz Świercz 4,5
 9. GM Jeffery Xiong 4,5
 10. GM Daniel Naroditsky 4
 11. GM John Burke 4
 12. GM Lazaro Bruzon 3,5

Turniej kobiet

Wyniki dziesiątej rundy

Sharevich – Foisor ½-½
Eswaran – Zatonskih 1-0
Paikidze – Yip 0-1
Nemcova – Tokhirjonova 0-1
Cervantes – Krush ½-½
Abrahamyan – Lee 1-0

Mimo prowadzenia w turnieju o jeden punkt, Yip wybrała ryzykowną strategicznie konfigurację hipopotama, ustępując miejsca Paikidze w debiucie. Chociaż białe były wyraźnie lepsze po debiucie, pozycja pozostała skomplikowana ze wszystkimi figurami czarnymi wycelowanymi w króla białych.

W obliczu potencjalnie niebezpiecznego ataku na skrzydle królewskim i zbliżających się problemów z czasem, Paikidze uległa samozniszczeniu ruchem 22.f4, otwierając pozycję na korzyść czarnych. Yip szybko poświęciła figurę, aby jeszcze bardziej obnażyć króla białych, i wkrótce wykorzystała swoją masę pionków na królewskim skrzydle, aby wyprowadzić niszczycielski atak.

24...Sg4+! było potężną ofiarą Yip--po 25.hxg4 hxg4+ 26.Kg1, czarne zagrały spokojnym 26...dxe5!-+, z decydującym atakiem na skrzydle królewskim.

Swoją trzecią partię z rzędu wygrała WGM Begim Tokhirjonova, która pokonała WGM Katerinę Nemcovą i wskoczyła na drugie dzielone miejsce z Krush. Nemcova poświęciła pionka w debiucie i nie była w stanie wygenerować wystarczającej gry, ponieważ Tokhirjonova zdołała uprościć pozycję do decydującej gry końcowej.

Posunięcie Tokhirjonovej 12...Ge6! wymusiło grę końcową, w której białe nie miały bez żadnej rekompensaty za dodatkowego pionka czarnych.

Hat-trick dla Tokhirjonovej, która w ostatniej rundzie będzie walczyć o drugie miejsce. | Zdjęcie dzięki uprzejmości Saint Louis Chess Club, Bryan Adams

Partie

Klasyfikacja po dziesiątej rundzie

 1. IM Carissa Yip 8
 2. GM Irina Krush 6,5
 3. WGM Gulrukhbegim Tokhirjonova 6,5
 4. WGM Katerina Nemcova 5,5
 5. WGM Tatev Abrahamyan 5
 6. WIM Ashritha Eswaran 5
 7. WGM Thalia Cervantes 4,5
 8. IM Nazi Paikidze 4
 9. IM Anna Zatonskih 4
 10. WGM Sabina Foisor 4
 11. WIM Megan Lee 3,5
 12. WGM Anna Sharevich 3,5

1000 Znaków do wykorzystania