So udało się pokonać zarówno Caruanę, jak i Seviana w dogrywce każdy z każdym w szachach szybkich, zdobywając nagrodę za pierwsze miejsce w wysokości 50 000 $ i swój trzeci narodowy tytuł

Po dramatycznej rundzie finałowej trzech liderów Mistrzostw USA mężczyzn 2021 (GM Fabiano Caruana, GM Wesley So i GM Sam Sevian) będzie walczyć o tytuł w dogrywce, która była rozegrana następnego dnia. Caruana był jedynym z szansami na zdobycie tytułu, wszyscy trzej gracze zremisowali w finałowej rundzie, kończąc z wynikiem 6.5 z 11.

W Mistrzostwach USA kobiet mistrzyni turniejowa IM Carissa Yip zremisowała w ostatniej rundzie po tym, jak przeżyła przegraną pozycję z WGM Kateriną Nemcovą, kończąc z końcowym wynikiem 8,5 z 11. W międzyczasie WGM Begim Tokhirjonova zapewniła sobie czyste drugie miejsce z wynikiem 7 z 11, wyprzedzając GM Irinę Krush, która zakończyła grę na czystym trzecim miejscu.

Turniej mężczyzn

Wyniki jedenastej rundy

Caruana – Shankland ½-½
Bruzon – Lenderman ½-½
Dominguez – Świercz ½-½
Burke – Xiong 1-0
So – Robson ½-½
Naroditsky – Sevian ½-½

Ponieważ trzej liderzy (Caruana, So, Sevian) przyszli na rundę na dzielonym pierwszym miejscu i trzech kolejnych (Dominguez, Lenderman, Robson) tylko pół punktu za nimi, scenariusz dogrywki był całkiem prawdopodobny w tej rundzie. Sevian był pierwszym, który zakończył partię, po wymuszonym remisie przez powtórzenie pozycji czarnymi przeciwko GM Danielowi Naroditsky'emu. Kolejnym kluczowym meczem do końca był So - Robson, w którym zawodnicy szybko znaleźli się w końcówce równej martwej, wynikającej z Obrony Nimzowitscha z 4.Hc2.

Dwa remisy dały Caruanie szansę na zdobycie tytułu dzięki zwycięstwu nad przeciwnikiem z ostatniej rundy, GM Samem Shanklandem. Caruana zajął przyjemną pozycję po debiucie, z której mógł bezpiecznie wywierać presję. Shankland dobrze bronił się przez większość gry, ale w obliczu problemów z czasem postanowił poświęcić hetmana za wieżę i gońca. Gdy gracze dotarli do kontroli czasu, Caruana dostał zwycięską pozycją, ale nie był w stanie utrzymać swojej przewagi w końcówce. Po jednym błędzie Shankland był już po lepszej stronie równości i ostatecznie partia została zremisowana.

Kluczowy moment, w którym 45.e6! c4 46.e5! pozostawiłby białe z doskonałymi szansami na wygraną. Zamiast tego Caruana zagrał 45.Wd1 c4 46.e6, gdzie po 46...Weg3 czarne miały wystarczająco dużo kontr, aby przetrwać.

Jedynym innym graczem, który mógł dołączyć do prowadzących w turnieju, był GM Alex Lenderman, ale nie był w stanie wygenerować żadnych szans na wygraną przeciwko GM Lazaro Bruzonowi i ostatecznie musiał hetmańską końcówkę z pionkiem mniej.

Wysokim akcentem zakończył turniej GM John Burke, który zagrał świetną grę ofensywną przeciwko GM Jeffery’emu Xiongowi:

22.Hxh6!+- dały białym decydujący atak, ze śmiertelną groźbą Se4-f6+.

Mistrz Juniorów USA 2020 zakończył turniej z godnym szacunku wynikiem 5 z 11. | Zdjęcie dzięki uprzejmości Saint Louis Chess Club, Bryan Adams

 

Partie

 

Tabela końcowa

Dogrywka

Caruana – So 0-1
Sevian – Caruana 0-1
So – Sevian 1-0

Partie dogrywki

Turniej kobiet

Wyniki jedenastej rundy

Lee – Sharevich ½-½
Krush – Abrahamyan 0-1
Tokhirjonowa – Cervantes ½-½
Yip – Nemcova ½-½
Zatonskih – Paikidze ½-½
Foisor – Eswaran 0-1

Chociaż IM Carissa Yip już wczoraj zajęła pierwsze miejsce, reszta klasyfikacji wciąż była bardzo oczekiwana na rywalizację w rundzie finałowej. GM Irina Krush i WGM Begim Tokhirjonova weszły do rundy z dzielonym drugim miejscem z wynikiem 6,5 z 10, ale tylko Tokhirjonova była w stanie wygrać, remisując z WGM Thalią Cervantes. W międzyczasie Krush popełniła błąd i przegrała z WGM Tatev Abrahamyan, zajmując trzecie miejsce.

34.Gc1? Krush było błędem przegrywającym, pozwalającym czarnym złapać gońca białych po 34...Wxg2+ 35.Kxg2 We1-+. Jedyną obroną było 34.Ga1!, z ideą 34...Wxg2+ 35.Kxg2 We1 36.a3!, z przybliżoną równowagą.

Partie

Tabela końcowa

1000 Znaków do wykorzystania