GM Fabiano Caruana zmniejszył dystans do liderów po wygraniu partii z GM Dariuszem Świerczem, pozostawiając sobie tylko pół punktu za GM Wesleyem So, GM Samem Sevianem i GM Alexem Lendermanem na dwie rundy przed końcem Mistrzostwami USA . W rywalizacji są również GM Leinier Dominguez i GM Ray Robson, którzy zdzielą miejsce z Caruaną z wynikiem 5 z 9 po zremisowaniu indywidualnego spotkania.

Tymczasem IM Carissa Yip wygrała swoją czwartą z rzędu partię w Mistrzostwach Stanów Zjednoczonych Kobiet, pokonując WIM Ashrithę Eswaran i uzyskując wynik 7 z9. W zasięgu uderzenia znajdowała się GM Irina Krush, która pokonała WGM Katerinę Nemcovę, dzięki czemu wskoczyła na czyste drugie miejsce i pozostała cały punkt za Yip.

Turniej mężczyzn

Wyniki dziewiątej rundy

Lenderman – Shankland ½-½
Caruana – Świercz 1-0
Bruzon – Xiong 0-1
Dominguez – Robson ½-½
Burke – Sevian ½-½
So – Naroditsky ½-½

Podczas gdy trzej liderzy (So, Sevian i Lenderman) mieli dzisiaj szanse, tylko GM Wesley So był w zasięgu wygranej, po energicznym poświęceniu figury przez swojego przeciwnika, GM Daniela Naroditsky'ego, które zakończyło się niepowodzeniem. Jednak So nie był w stanie znaleźć najbardziej precyzyjnej kontynuacji i ostatecznie zadowolił się remisem przez powtórzenie posunięć.

Zarówno Lenderman, jak i Sevian przegapili krótką okazję przeciwko Shanklandowi i Burke'owi, ale żaden z nich nie był w stanie wykorzystać swoich szans, utrzymując impas na szczycie tabeli.

14...0-0-0! Naroditskiego było śmiałym poświęceniem, pozostawiającym skoczka na f4 wiszącego w zamian za mocny atak w centrum. So później zaakceptował figurę, ale nigdy nie był w stanie zneutralizować inicjatywy czarnych.

Dominguez był również bliski wygrania w pewnym momencie z Robsonem, ale komplikacje podczas niedoczasu pozwoliły Robsonowi wrócić do gry. Remisy na szczycie pozwoliły Caruanie wypełnić lukę, pokonując Świercza w Obronie Angielskiej.

Po 41...f5 Świercza, Caruana zagrał zabójcze 42.Sxf5!, z groźbami mata nie do powstrzymania po 42...gxf5 43.Hxf5+-

Swoją partię wygrał również GM Jeffery Xiong, który pokonał GM Lazaro Bruzona dzięki fantastycznemu odkryciu w złożonej końcówce ciężkich figur:

Tutaj Xiong znalazł doskonałe 48...Hh8!, z niszczycielskimi groźbami wzdłuż linii h, ponieważ 49.Wxg5+ Kf8 pozostawia białe bez dalszej gry.

Po dzikiej partii, która zakończyła się remisem, zarówno Dominguez, jak i Robson są nadal o pół punktu mniej do prowadzących. | Zdjęcie dzięki uprzejmości Klubu Szachowego Saint Louis, Lennart Ootes

Partie

 

Klasyfikacja po dziewiątej rundzie

 1. GM Wesley So 5,5
 2. GM Sam Sevian 5,5
 3. GM Alex Lenderman 5,5
 4. GM Leinier Dominguez 5
 5. GM Ray Robson 5
 6. GM Fabiano Caruana 5
 7. GM Sam Shankland 4
 8. GM Dariusz Świercz 4
 9. GM Jeffery Xiong 4
 10. GM Daniel Naroditsky 3,5
 11. GM Lazaro Bruzon 3,5
 12. GM John Burke 3,5

Turniej kobiet

Wyniki dziewiątej rundy

Abrahamyan – Sharevich 1-0
Lee – Cervantes ½-½
Krush – Nemcova 1-0
Tokhirjonova – Paikidze 1-0
Yip – Eswaran 1-0
Zatonskih – Foisor 1-0

IM Carissa Yip kontynuowała swój dominujący występ, odnosząc czwarte zwycięstwo z rzędu, dzisiaj ogrywając WIM Ashritha Eswaran w Obronie Caro-Kann z roszadami po przeciwnych stronach. Kluczowy moment nadszedł w grze środkowej, kiedy Yip znalazła genialną centralny przełom (22.d5!), który otworzyła pozycję na jej korzyść:

22.d5! było po prostu miażdżące dla białych, ponieważ 22...cxd5 spotkało się z 23.Sd4, podczas gdy 22...Gxd5 23.Sc3! Qa6 24.Sxd5 pozostawia pozycję czarnych rozpadającą się na jasnych polach.

Dotrzymywała kroku GM Irina Krush, która pokonała WGM Katerinę Nemcovą i przeskoczyła swoje miejsce w tabeli, pozostając cały punkt za Yip na dwie rundy przed końcem. Chociaż Nemcova zaskoczyła Krush leningradzkim Holendrem, ośmiokrotna mistrzyni była w stanie uzyskać wyraźną przewagę pozycyjną w oparciu o grę przeciwko słabościom czarnych. W obliczu ciężkich problemów z czasem Nemcova nie była w stanie obronić się w najbardziej precyzyjny sposób i skończyła w beznadziejnej końcówce po pierwszej kontroli czasu:

38.Wxd5! było zwycięskim uderzeniem w partii, ponieważ czarne nie mogły odbić dwa razy ze względu na dochodzący pionek białych.

WGM Begim Tokhirjonova również zdołała wygrać, pokonując IM Nazi Paikidze, pozostawiając Tokhirjonovą na trzecim miejscu razem z Nemcovą.

Partie

 

Klasyfikacja po dziewiątej rundzie

 1. IM Carissa Yip 7
 2. GM Irina Krush 6
 3. WGM Katerina Nemcova 5,5
 4. WGM Gulrukhbegim Tokhirjonova 5,5
 5. IM Nazi Paikidze 4
 6. WIM Ashritha Eswaran 4
 7. WGM Thalia Cervanes 4
 8. WGM Tatev Abrahamyan 4
 9. IM Anna Zatonskih 4
 10. WIM Megan Lee 3,5
 11. WGM Sabina Foisor 3,5
 12. WGM Anna Sharevich 3

1000 Znaków do wykorzystania