Wszystkie cztery partie Turnieju Kandydatów FIDE w Jekaterynburgu zostały rozstrzygnięte. Ian Niepomniachtchi zwycięstwem nad Wang Hao utrzymał los w swoich rękach. Anish Giri przesunął się o pół punktu, pokonując Fabiano Caruanę. Maxime Vachier-Lagrave zachował swoje małe szanse, wygrywając z Kirillem Alekseenko i w poniedziałek będzie musiał pójść na całość czarnymi figurami przeciwko Nepomniachtchim. W końcu Ding Liren pokonał Alexandra Grischuka, Ding gra o honor i może chcieć pokazać coś w ostatniej rundzie przeciwko Nepomniachtchim.

Fabiano Caruana i Anish Giri wiedzieli, że remis w ich starciu prawdopodobnie nie będzie dobry dla żadnego z nich, zwłaszcza dla Caruany konieczna była wygrana. Caruana był zadowolony po debiucie, ale coś poszło nie tak i powiedział: „Po Hf8 przegrałem. Myślałem, że naciskam i że jego pozycja jest bardzo niebezpieczna, a potem nie bardzo wiedziałem, jak to rozegrać... Myślę, że grałem bardzo źle po Hf8.”

Giri również zidentyfikował 20...Hf8 jako punkt zwrotny – wierzył, że po tym posunięciu ma równą pozycję, a Caruanie było to trudne do realizacji, gdyż naprawdę potrzebował zwycięstwa. Giri zidentyfikował 23.Gd2?! jako moment, gdy po raz pierwszy stanął lepiej, a pozycja Caruany naprawdę szybko się pogorszyła. Przed pierwszą kontrolą czasu Giri miał pionka więcej w wygranej pozycji - był tylko jeden interesujący moment, gdy po 40... Wa2 41. Wb1! Giri stwierdził, że został zmuszony do cofnięcia się, ponieważ wzięcie hetmana natychmiast przegrywało, ale to tylko opóźniło zwycięstwo o kilka ruchów. Giri wciąż potrzebuje pomocy, aby wygrać turniej, ale ciągle ma jakieś szanse.

Ian Nepomniachtchi grał solidną Obronę Rosyjskąi grał szybko i pewnie, aby uzyskać równowagę. Wang Hao powiedział, że w pewnym momencie zaczął się męczyć i grać bardzo słabo, nie będąc w stanie dokładnie liczyć, 39.We7? to był początek kłopotów białych, ale Nepomniachtchi też nie grał tak dokładnie i dopiero w ruchu 54 miał równość z najlepszą grą (54.Wd8+), a 59.Sg3? było przegrywającym błędem (59.Sd6 lub 59.Wd4 i gra jest kontynuowana).

Maxime Vachier-Lagrave był zaskoczony Caro-Kannem Kirilla Alekseenko, ale w zamian zagrał 3.f3 - Wariację Fantasy - z której nie był znany. Wywiązała się ostra walka, w której MVL miał powody do zadowolenia ze swojej gry i po pierwszej kontroli czasu zdobył pełny punkt. MVL jest półtora punktu za Nepomniachtchim, ale gra z nim w poniedziałek.

Ding Liren wygrał napiętą grę manewrową z Alexandrem Grischukiem.

Tabela wyników

 

Partie

1000 Znaków do wykorzystania