Konserwatywne podejście Iana Nepomniachtchi’ego do drugiej połowy Turnieju Kandydatów FIDE w Jekaterynburgu opłaciło się kwalifikacją zabezpieczoną w przedostatniej rundzie.

Nepomniachtchi grał dobrą pierwszą połowę w 2020 roku, ale zachorował i właśnie przegrał partię z MVL – był bardzo szczery, jeśli chodzi o to, jak bardzo faworyzowała go przerwa z powodu Covid-19. Po wznowieniu gry Nepomniachtchi grał w dość powściągliwy sposób, pokonał zajmujących ostatnie miejsca w tabeli Kirilla Alekseenko i Wang Hao, a resztę zremisował i to było aż nadto. Dzisiaj Maxime Vachier-Lagrave próbował stworzyć coś przeciwko 1.Sf3 czarnymi i dostał znacznie gorszą pozycję - dał z siebie wszystko. Nepomniachtchi kontynuował rozsądną politykę bezpieczeństwa i kiedy zobaczył, że Anish Giri odpadł, zaproponował remis, który został przyjęty. Nepomniachtchi zmierzy się z Magnusem Carlsenem w meczu w Dubaju od 24 listopada do 16 grudnia.

Anish Giri miał podobne problemy jak MVL, musiał stwarzać czarnymi szanse na wygraną z bardzo silnym przeciwnikiem. Początkowo wydawało się, że Giri dobrze sobie radzi z Alexandrem Grischukiem, ale być może przeoczył siłę przegrupowania 22.f3, 23.Sf1 i 28.Se3, gdy to się skończyło, Giri był w rozpaczliwych tarapatach. Giri grał dłużej niż w zwykłej partii i poddał się w 51. posunięciu. Po meczu powiedział, że jest bardzo rozczarowany tym, jak kiepsko grał dzisiaj, ale nie była to łatwa sytuacja.

Fabiano Caruana pokonał Wang Hao, gdzie Chińczyk popełnił decydujący błąd w ruchu 40. Ding Liren pokonał Alekseenko w ostatniej partii.

Tabela wyników

Partie

1000 Znaków do wykorzystania