Jedenasta runda Turnieju Kandydatów FIDE w Jekaterynburgu naprawdę wyjaśniła sytuację na szczycie tabeli. Ian Nepomniachtchi zagrał białymi przeciwko swojemu kluczowemu rywalowi Fabiano Caruanie. Nepomniachtchi miał lepszą stronę remisu, ale margines błędu dla Caruany był bardzo wysoki, a partia została zremisowana w 40 ruchach. W obecnej sytuacji trzy remisy najprawdopodobniej wystarczą, aby Nepomniachtchi został pretendentem dla Magnusa Carlsena.

Anish Giri zbliżył się o pół punktu do lidera, wygrywając z Ding Lirenem, ale przegrał już minimecz z liderem 1,5-0,5 i to jest pierwszy tie-break.

Caruana nie wydawał się gotowy, aby dzisiaj pójść na całość, ale prawdopodobnie był rozczarowany zerową szansą na pościg lidera.  Szanse Caruany i Giri’ego na wygranie turnieju są minimalne, rundy się kończą. Teoretycznie Alexander Grischuk i pokonany przez niego jego przeciwnik Maxime Vachier-Lagrave mogą wygrać ten turniej, ale ich szanse wydają się znikome na trzy rundy przed końcem.

Giri wybrał bardzo rzadki wariant wymienny Partii Hiszpańskiej. Głównie chodziło o zaskoczenie, białe naprawdę nie mogą liczyć na przewagę. Ding grał bardzo mocno, uzyskując całkiem przyzwoitą przewagę w pozycji z roszadą po przeciwnych stronach. Ding musiał czuć, że zbliża się do zabójstwa z 19....g5, ale miał 19...fxe4, aby zapewnić sobie bardzo łatwą przewagę, prawdziwym błędem było 20...g4? (20...Hxf5 utrzymało przewagę), gdy 21.Sg4! Hxf5 22.h4 dało Giri’emu bardzo dużą przewagę. Giri opisał swoje 23.Se4 poświęcenie figury jako dość łatwe posunięcie, ponieważ król Dinga był oczywiście w poważnym niebezpieczeństwie, Ding powinien był odrzucić ofertę 23...g3, zamiast tego po 23...bxc5 jego pozycja rozpadła się po pięciu posunięciach.

Alexander Grischuk i MVL grali dziką Obronę Sycylijską z roszadą po przeciwnych stronach. To była partia, która mogła potoczyć się w obie strony i prawdopodobnie MVL był z tego zadowolony, ale po 19.g5 Sh5 Grischuk miał wygrywającą przewagę, co wcale nie było to łatwe. Grischuk przeoczył 31...Wd4, po czym gra była prawie wyrównana, ale w kłopotach z czasem nastąpiły dalsze wahania fortuny, kluczowe było 36...Wxg5?!, przeoczenie 37.HXb7i MVL powiedział, że z perspektywy czasu nie otrząsnął się po tym ciosie. Po pierwszej kontroli czasu Grischuk powiedział, że normalnie idzie na papierosa, ale celowo został przy stole, aby MVL popełnił błąd. 41...Wxc2 42.Hxc2 Wxc2? był właśnie tym błędem, 42...Ga3+ wygrywa istotne tempo w końcówce, pozwalając czarnym utrzymać je, zamiast tego MVL nie miał już nic do roboty i zrezygnował w ruchu 48. Smutny koniec wyzwania MVL, ale jeśli się zakwalifikuje znowu, wyciągnie wnioski z tego doświadczenia.

Kirill Alekseenko i Wang Hao byli już poza rywalizacją o pierwsze miejsce, ale nie powstrzymało ich to przed bardzo żywym remisem.

Tabela wyników

Partie

1000 Znaków do wykorzystania