Ian Nepomniachtchi uzyskał jednopunktowe prowadzenie przed pierwszym dniem wolnym wznowionego turnieju Kandydatów w Jekaterynburgu. W dziesiątej rundzie Nepomniachtchi odniósł stosunkowo łatwe zwycięstwo nad Kirillem Alekseenko, który po meczu wyglądał na mocno przygnębionego. Pozostałe partie zostały zremisowane. Nepomniachtchi nie tylko prowadzi, ale gra białymi przeciwko swoim głównym rywalom Fabiano Caruana (w rundzie 11) i Maxime Vachier-Lagrave (w rundzie 13). Będzie jednak musiał negocjować potencjalnie bardzo trudną ostatnią rundę przeciwko Dingiem  Lirenem czarnymi, jeśli do tego dojdzie.

Nepomniachtchi zagrał Partię Angielską, na co Alekseenko nie był przygotowany i szybko się pogubił. Alekseenko powiedział potem: "To była okropna gra, nie pamiętałem otwarcia, prawdopodobnie nie musiałem grać 8...Ge7 i wtedy też zacząłem grać złe ruchy i moja pozycja stawała się coraz gorsza." Nepomniachtchi miał jeszcze godzinę na zegarze, gdy Alekseenko zrezygnował.

Fabiano Caruana przybył na turniej dobrze przygotowany, ale dzisiaj sprawy potoczyły się trochę nie tak. Oczywiste jest, że chociaż Ding Liren nie wrócił do swojej najlepszej formy, gra znacznie lepiej niż w pierwszej połowie, o czym sam wspominał kilka razy – wydaje się być bardzo zmotywowany, by ukończyć grę jak najlepiej. Dzisiaj gracze rozegrali wariant anty-Mashalla Partii Hiszpańskiej, w którym Caruana oddał pionka, aby uzyskać dynamiczne szanse, a te ostatecznie były wystarczająco dobre, aby utrzymać remis. Caruana nigdy nie stworzył szans na wygraną, której szukał.

Maxime Vachier-Lagrave przeciwko Anishowi Giri’emu wybrał dość aktualne 10.c5 w wariancie Sveshnikova Obrony Sycylijskiej i wkrótce powstała skomplikowana pozycja w grze środkowej, w której Giri był wyraźnie stał gorzej. 31.Wc4 wydaje się być błędnym krokiem, który pozwolił czarnym osiągnąć równowagę, chociaż komputer uważa, że 35...Wg4?! 36.Hc2 jest korzystne dla białych.

Alexander Grischuk miał 1 godzinę 31 minut po 10. ruchu, ale tylko 19 minut po 11. w partii z Wang Hao. Grischuk usiłował znaleźć linię, która byłaby dla niego nawet satysfakcjonująca, chociaż z pewnością mógł zagrać 11...cxd4 dużo wcześniej niż to zrobił, ponieważ był to jedyny ruch, który dawał mu perspektywę gry. Grischuk rzeczywiście miał przyzwoitą grę, ale najwyraźniej miał bardzo mało czasu, a Wang Hao zdecydował się oddać swojego hetmana z powodu dzikich komplikacji. Komputer uważa, że Grischuk wygrywał po 24.Sxd4? ale nie o to chodziło i była dynamiczna równość po 30...Gxd5 i remis zremisowano w 41. posunięciu.

Klasyfikacja po 10 rundach

1. Nepomniachtchi 6,5
2-4. Caruana, Vachier-Lagrave, Giri 5,5
5-6. Wang Hao, Grischuk 4,5
7.-8. Ding Liren, Alekseenko 4

Partie

1000 Znaków do wykorzystania