Ian Nepomniachtchi po zwycięstwie w szóstej rundzie turnieju FiDE Candidates w Jekaterynburgu przesunął się na bardzo mocną pozycję z przewagą punktu. Turniej trwa 14 rund, a jutro jest drugi dzień odpoczynku.

Nepomniachtchi pokonał Ding Lirena w wariancie Partii Hiszpańskiej, w którym Ding wcześniej zremisował przeciwko Maxime’owi Vachier-Lagrave. Nepomniachtchi powiedział, że wierzy, że 13 ... Hd7 było strategicznie ryzykowną odmianą w porównaniu z 13 ... Sd7 lub 13 ... Sg4 i jego wzmocnienie 16.Wb2 stworzyło Dingowi nowe problemy. 20 ... We8 niekoniecznie było złe, ale 20 ... c6 mogłoby być łatwiejsze do gry czarnymi. 26 ... h5 to agresywna opcja, która może być dobra, ale po 28 ... h3? czarne męczyły się do końca gry. Białe wygrywały około 30 ruchu, chociaż komputer znalazł możliwości, które czarne prawdopodobnie by nie znalazły przy szachownicy. 33 ... Wxb6 = było niesamowita linią, ale Ding oczywiście jej nie znalazł i szybko przegrał. Nepomniachtchi miał dziś niepokojący kaszel (2 testy wykluczyły posiadanie koronawirusa) i powiedział, że mógł wcześniej zdecydować się na remis. Nie można oprzeć się wrażeniu, że tym razem to koniec nadziei Ding Lirena. Należy podejrzewać, że jego przygotowania zostały poważnie zakłócone przez kryzys koronawirusa, który rozpoczął się w Chinach, w szczególności jego otwarcia wydają się powodować problemy.

Anish Giri odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w turnieju. Giri pokonał Kirilla Alekseenko głęboko w końcówce, która wyglądała na bardzo remisową. Ostatni przegrywający błąd nastąpił z 89. Sd3? kiedy 89.Sh1 łatwo remisowało.

Pozostałe partie zakończyły się ciekawymi remisami. Alexander Grischuk był zaskoczony rzadkim posunięciem 12 ... We8 przez Caruanę w Partii Hiszpańskiej z Gc5, ale odmiana była bardzo ostra i Caruana wiedział, że nie jest szczególnie zadowolony ze swojej pozycji. Grischuk wykorzystywał dużo czasu i po dopuszczeniu do 35. … c5 poważnie zagrażała mu przegrana, ale białe uratowały się tylko jednym tempem i partia została zremisowana. Wang Hao długo i mocno naciskał na Maxime’a Vachier-Lagrave, ale nie mógł się przebić. MVL opisał to jako swoją najgorszą partię turnieju, w której przegapił wiele pomysłów i zremisował z ulgą.

Wyniki

Nepomniachtchi, Ian - Ding, Liren 1-0
Grischuk, Alexander - Caruana, Fabiano ½-½
Wang, Hao - Vachier-Lagrave, Maxime ½-½
Alekseenko, Kirill - Giri, Anish 0-1

Partie

1000 Znaków do wykorzystania