Maxime Vachier-Lagrave pokonał Iana Nepomniachtchiego w siódmej rundzie Kandydatów FIDE w Jekaterynburgu i tym samym prowadzi wartościowością na dzielonym pierwszym miejscu ze swoim przeciwnikiem. Obaj zawodnicy mają po 4,5 punktu z 7.

Maxime Vachier-Lagrave zdobył przekonujące zwycięstwo białymi w wariancie Winawera Obrony Francuskiej po tym, gdy jego przeciwnik zagrał 18. … c4 (lepsze wydają się 18. … Ke8 lub 18. … Wxb1). 20. … Wh8 też wydaje się stratą czasu, w tym momencie białe stały znacznie lepiej. Może 33. … g6 było ostatnią szansą stworzenia problemów.

Pozostałe partie zostały zremisowane. Anish Giri zaskoczył Alexandra Grischuka posunięciem 10.Se3 w Partii Angielskiej, ale Grischuk dobrze zareagował 10 ... h5! i 12 ... Hd4. Być może 18 ... Ge6 nie było najcelniejsze, ale czarne nadal wydawały się dobre, a ostateczny precyzyjny ruch 26 ... Wc8 zapewnił remis. Fabiano Caruana nie był zadowolony, widząc odmianę Obrony Rosyjskiej graną dziś przez Wang Hao "to nie jest najpopularniejsza linia, ale jest bardzo dobra", powiedział później i przyznał, że musiał iść na końcówkę, ponieważ nie pamiętał ostrych linii po 12. Gg5. Posunięcia 21 ... Kf7! i 22 ... c4! 23. Gf1 ?! być może ustawiły trochę gorszą dla Caruany pozycję, ale partia została zremisowana w 41. posunięciu bez większych przygód.

Ding Liren przeciwko Kirillowi Alekseenko grał Partię Katalońską, która mogła stać się bardzo skomplikowana na różnych etapach, zanim przeszedł do remisowej końcówki wieżowej. 15. Se5 było nowym posunięciem, po 21. … c5 Alekseenko wyrównał, 26. … Gd5 (26. … Sxe2!?) prowadziło do remisu.

Wyniki

Vachier-Lagrave, Maxime - Nepomniachtchi, Ian 1-0
Caruana, Fabiano - Wang, Hao ½-½
Giri, Anish - Grischuk, Alexander ½-½
Ding, Liren - Alekseenko, Kirill ½-½

Partie

1000 Znaków do wykorzystania