Ding Liren i Fabiano Caruana byli uważani za faworytów przed rozpoczęciem turnieju. W dwóch pierwszych rundach Ding Liren przegrał obie partie, a w trzeciej rundzie pokonał Caruanę.

 

Photo © | https://en.candidates-2020.com/main

Ding przez chwilę zamierzał zremisować wariant wymienny Obrony Słowiańskiej Caruany, ale zebrał się w sobie i powiedział do siebie „to nie w moim stylu i muszę grać najbardziej krytyczną linię”.

Caruana wykonał błyskawiczne posunięcia, powodując niebezpieczną ofiarę pionka z 9. ... e5 i oddając drugiego pionka z 14. ... c4 i nadal grał szybko do 17. ... Sg6, po którym pierwszą sugestią komputera jest 18. Hc1. Ding zagrał 18. Hf5, Caruana trochę zwolnil i radził sobie nieźle do 22. … h6? (myślał nad tym posunięciem tylko jedną minutę), po czym nagle jego rekompensata za dwa pionki zniknęła (22. … We5 było pełną rekompensatą dla czarnych). Ding nie był pewny przewagi do 27. Hg3, kiedy stało się dla niego jasne, że sprawy ułożyły się dla Caruany bardzo źle i pomimo względnego braku czasu Ding dotarł do 40. posunięcia z wygrywającą przewagą.

Pozostałe partie zostały zremisowane. Kirill Alekseenko i Ian Nepomniachtchi zremisowali bardzo dziką fObronę Fancuską, w której 25 ... g6 pozwoliło na poświęcenie 26.Gxg6, co było obiektywnie świetne dla białych, ale tylko z trzema minutami na zegarze Alekseenko zakończyl tę chaotyczną partię w 40. posunięciu. Alexander Grischuk uzyskał paskudną przewagę w końcówce w partii z Wang Hao, zanim pozwolił na ofiarę wyrównującą pozycję. Anish Giri i Maxime Vachier-Lagrave zremisowali Gruenfelda, gdzie białe były nieco lepsze, ale żaden z graczy nie uważał, że to było dużo.

Wyniki

Grischuk, Alexander - Wang, Hao ½-½
Giri, Anish - Vachier-Lagrave, Maxime ½-½
Alekseenko, Kirill - Nepomniachtchi, Ian ½-½
Ding, Liren - Caruana, Fabiano 1-0

Partie

1000 Znaków do wykorzystania