FIDE/Photo by Stev Bonhage

Ding Liren wygrał czwartą i ostatnią partię w szachach szybkich dogrywki z Ianem Nepomniachtchim i został nowym mistrzem świata w szachach. To był zdumiewający bieg okoliczności, który doprowadził do tego, że Ding został mistrzem, wliczając w to zacięte, szybkie partie dogrywki.

Pierwsza partia była dziwnym otwarciem pionkiem d, gdzie białe złapały pionka c5, Nepomniachtchi przystąpił do kontrataku na króla z 22...Wh5 zastawiając paskudną pułapkę, 23.Hc2 było lepsze dla białych, 23.Wb1 Ne5! lewe białe musiały być dokładne, aby utrzymać się, co zrobiły.

W drugiej partii grano Partię Hiszpańską, w której Nepomniachtchi spisał się lepiej. 21.exd6 (21.Gg3!) pozwoliło Dingowi wrócić do gry i wyrównać. Nepomniachtchi stwarzał problemy aż do samego końca, ale Ding był bardzo dokładny.

Trzecia partia to podwójne fianchetto, w którym Ding uzyskał małą przewagę, a Nepomniachtchi utrzymał się w 33 ruchach.

W decydującej czwartej partii grano kolejną Partię Hiszpańską, Nepomniachtchi wpadł na ciekawy pomysł 13.Gb1, ale później ten goniec został tam źle umieszczony. Gdy gra nabrała tempa, Nepomniachtchi zagrał 29.Hf3, prowokując 29...e4 (29...Se7), co było trudne dla Dinga, gra wyrównała się, zwłaszcza po bardzo precyzyjnym 40...Gxc3 41.Wc1 Wf6! 42.Hd7 He2. Po 43.Gb4 Nepomniachtchi wydawał się zadowolić remisem z 44.He4+, ale za drugim podejściem i w mniej niż dwie minuty Ding zagrał odważne 46...Wg6 unikając remisu. Nepomniachtchi pomylił się z 48.h4? (musiał znaleźć 48.Hf4). Ale dramat się nie skończył. Nepomniachtchi przystąpił do kontrataku 52.Hc8 Wc6 53.Ha8 z myślą o Wd8. Silnik dokładnie obala to przez dorobienie hetmana i Hc6 na samym końcu. Nic dziwnego, że Ding grał bezpiecznie i większość jego przewagi zniknęła, ale miał wiele zagrożeń. Po 58...a3 59.h5 było równo, podobnie jak 58...Gxg7, ale kłopoty Nepomniachtchiego w czasie rzeczywistym doprowadziły do 59.Hc7? a po tym Ding wygrał partię i tytuł.

Ding: „Czuję wielką ulgę. Moment, w którym Ian zrezygnował z gry, był bardzo emocjonalny. Nie mogłem kontrolować swojego nastroju, swoich uczuć. Znam siebie, będę płakać, wybucham płaczem. Turniej dla mnie trudny. Chciałbym podziękować moim przyjaciołom.”

Droga Dinga do tytułu była bardzo niezwykła. Nie zakwalifikował się do Turnieju Kandydatów, ale kiedy Siergiej Karjakin został zawieszony za komentarze polityczne, miał szansę. Kariera Dinga została wstrzymana z powodu Covid-19 i grał bardzo mało. Musiał rozegrać wiele partii w Chinach, aby uzyskać ranking umożliwiający zakwalifikowanie się. Mniej więcej w tym czasie Magnus Carlsen powiedział, że prawdopodobnie nie będzie bronił swojego tytułu, wielu mu nie wierzyło, w tym Ding. Nepomniachtchi zdominował Turniej Kandydatów, ale pozostali gracze nie byli pewni, co robić, grać o drugie miejsce, czy spróbować dogonić lidera. Ding nie był tak naprawdę rywalem przez większą część turnieju, który rozpoczął się od przegranej, a potem zremisował. Jednak zakończył z 4 zwycięstwami, 1 porażką i 1 remisem, w tym pokonując Hikaru Nakamurę w rundzie finałowej w bezpośredniej walce o drugie miejsce. Kiedy Carlsen ogłosił, że nie będzie bronił tytułu, Ding, jako zdobywca drugiego miejsca wkroczył, by zagrać z Nepomniachtchim.

Warto pomyśleć o Nepomniachtchim, który spokojnie mógł sam wygrać ten mecz. Skończyło się na kilku ruchach, szanse nie były jednoznaczne, a w końcu śmiałość Dinga wydawała się zaskoczyć Nepomniachtchiego i nawet wtedy prawie utrzymywał grę.

Ian Nepomniachtchi: "Myślę, że miałem szansę i wiele obiecujących pozycji. Prawdopodobnie powinienem był spróbować zakończyć wszystko w części klasycznej, ponieważ była to kwestia jednego lub dwóch precyzyjnych ruchów." "Dzisiaj powinienem był ostrożniej wykorzystać swoją przewagę w drugiej partii. Była świetna pozycja. A czwarta partia była bardzo trudna. Czarne miały inicjatywę. Ale tak się dzieje. Obaj mieliśmy mało czasu. Nie mogłem sobie wyobrazić, że tę pozycję można było przegrać, ale jak się okazało, można”.

To również kończy 10-letnie panowanie Magnusa Carlsena w mistrzostwach świata, przynajmniej na razie, nadal jest numerem jeden na świecie z 60 punktami przewagi w rankingu.

Dogrywka