Runda 13

FIDE/Photo by Stev Bonhage

Trzynasta partia mistrzostw świata FIDE w szachach w Astanie w Kazachstanie zakończyła się remisem przez powtórzenie w 40. posunięciu. Zarówno Nepomniachtchi, jak i Ding Liren mieli szanse na przewagę w partii, zanim wyrównano przy pierwszej kontroli czasu. Ten wynik pozostawia mecz remisowy po 6,5 punktu, a Ding ma białe figury w ostatniej partii w sobotę. Jeśli ten mecz zakończy się remisem, w poniedziałek odbędą się dogrywki w szachach szybkich i błyskawicznych.

Nepomniachtchi zagrał 1.e4, Ding wybrał wariant zamknięty Partii Hiszpańskiej, 10.Ge3 nie było całkiem nowe, ale nikt nie grał tego na elitarnym poziomie. Ding dość szybko zagrał kilka dość standardowych pomysłów i po 14.d4 (Caruana sugeruje, że otwarcie linii a najpierw z 14.axb4 było prawdopodobnie dokładniejsze) Ding wydawał się mieć niewiele problemów z co najmniej równym 16...Sc4. 18.f3 Nepomniachtchiego?! było wątpliwe, ponieważ 18.He2 było lepsze. Po nieszczęśliwym 19.Gf2 Nepomniachtchi był wyraźnie niezadowolony.

Następnym kluczowym momentem było posunięcie czarnych 21. Ding myślał przez 25 minut, 21...Wb8 było wyborem silnika, a 21...Hg5 było wyborem agresywnego ataku, Ding zagrał 21...We5, którego cel był trochę niejasny i po czym białe znów były w porządku. Po tym, jak Ding zagrał 23...He7?! (23...He8 było lepsze) wyglądało na to, że Nepomniachtchi może mieć jakieś szanse, Ding powiedział, że przeoczył 24.Hd4! W ruchu 25 Ding został zmuszony do rozstania się z jakością, ale wydawało się, że ma za to rekompensatę. Silniki nie mają wielu problemów z tym, co nastąpiło później, a w ruchu 36 pozycja była wyrównana, a gracze postanowili powtórzyć posunięcia i zremisować w ruchu 40.

Partia 13, komentarz: Mark Crowther