Magnus Carlsen odniósł drugie zwycięstwo w trzech partiach, aby po ośmiu partiach przejąć pełną kontrolę nad meczem FIDE World Chess Championship przeciwko Ianowi Nepomniachtchi. Carlsen prowadzi 5-3 z zaledwie 6 partiami do końca po wygraniu dwóch z trzech gier, które odbyły się od piątku do niedzieli. Rekordowa partia 136 ruchów w piątek miała wpływ na dwie następne partie i Nepomniachtchi nie mógł sobie pozwolić na kolejną przegraną, ale tak się stało.

Partia była kolejną Obroną Rosyjską, w której Carlsen grał bardzo rzadkie 7.Sd2 - Nepomniachtchi zareagował 7...Sxd2 8.Gxd2 Gd6, na co Carlsen powiedział, że jego przygotowania nie były najlepsze - po 9.0-0 Nepomniachtchi zagrał zaskakujące 9...h5!, co jest bardzo ciekawym posunięciem, które mogło doprowadzić do ożywionej walki.

Carlsen zamyślił się przez 40 minut, ujawnił, że ma problem z obliczeniem konsekwencji tego posunięcia, więc odpowiedział solidnym 10.He1+, co po 10...He7 powinno doprowadzić do dość sterylnej równości. Zamiast tego Nepomniachtchi zagrał 10...Kf8, z czego Carlsen był zadowolony, ponieważ miał wtedy niewielką przewagę, z którą mógł pracować. Ten ruch był pierwszą wskazówką, że Nepomniachtchi nie myślał tak naprawdę dzisiaj jasno, ponieważ tak naprawdę dał tylko szansę Carlsenowi, nie dając sobie żadnych dodatkowych szans.

Nepomniachtchi przyznał, że w okolicach posunięcia 19 (gdzie zasugerował 19...Hd6 jako alternatywę) zaczął czuć się nieswojo. Nadal nie było się zbytnio martwić, nawet po 20.c4 dxc4, ale potem, ku zaskoczeniu wszystkich - i po zaledwie 4 minutach namysłu - Nepomniachtchi zaatakował 21....b5? To ruch, o którym musiał wiedzieć, że jest co najmniej bardzo ryzykowny, jeśli nie intuicyjnie zły, ale nie poświęcił mu dużo czasu i okazało się, że popełnił najbardziej banalne z błędnych obliczeń - 22.Ha3+ Kg7 23. Hxa7 bxc4 było jego zamierzoną linią „zapominając”, że goniec na d7 był pod atakiem. To było szczególnie słabe, ponieważ 21...Kg8 rozwiązujący problemy z jego tyłami było całkowicie akceptowalną alternatywą.

Nepomniachtchi przyznał, że nie miał ochoty na walkę po tak poważnym błędzie - i tak naprawdę jego pozycja była nie do naprawienia. 23...Hd8 najwyraźniej po prostu przegrywało i Carlsen zebrał wszystkie siły, aby upewnić się, że nie popełnił błędu w zamianie tej ogromnej przewagi na pełny punkt. Proces techniczny był obiektywnie bardzo prosty - tylko okoliczności nadawały pozostałym ruchom napięcia.

Partia 8 z komentarzem GM Nijata Abasova

1000 Znaków do wykorzystania