Kandydaci do Mistrzostw Świata w Szachach FIDE wystartowali wbrew kryzysowi związanemu z koronawirusem.

Pierwsza runda turnieju FIDE World Chess Championship Candidates rozpoczęła się w Jekaterynburgu w Rosji we wtorek 17 marca 2020 r. Jak to określił Caruana, jest to „jedno z ostatnich wydarzeń sportowych na świecie, które nie zostały odwołane. Zobaczę, czy to właściwa decyzja na koniec turnieju ”.

Gracze są pod ścisłym nadzorem lekarskim, prawie nie muszą z nikim wchodzić w interakcje, być może będą bezpieczniejsi grając niż w domu. Teimour Radjabov wątpił, czy impreza w ogóle powinna się odbyć w czasie obecnego kryzysu i to kosztowało go jego miejsce w tym turnieju.

W pierwszej rundzie Fabiano Caruana postawił Maxime’a Vachier-Lagrave pod presją, ale nie mógł znaleźć nic istotnego i mecz zakończył się remisem. Alexander Grischuk pozwolił, aby bardzo dobra pozycja odpłynęła do remisu w niedoczasie z Kirillem Alekseenko. Ding Liren przegrał z Wang Hao, nawet po tym jak stracił szansę na utrzymanie. Anish Giri postawił trudny problem w debiucie dla Iana Nepomniachtchiego, ale gdy jego przeciwnik zareagował dobrze, Giri, jak sam przyznaje, zagrał słabo i przegrał w 73 posunięciach.

Wyniki

Grischuk, Alexander - Alekseenko, Kirill ½-½
Vachier-Lagrave, Maxime - Caruana, Fabiano ½-½
Ding, Liren - Wang, Hao 0-1
Giri, Anish - Nepomniachtchi, Ian 0-1

Partie

1000 Znaków do wykorzystania