Hikaru Nakamura wygrał kwalifikacje Lindores Abbey Rapid Challenge, uzyskując wynik 7,5 z 11 bez przegranej. W trzecim dniu zremisował z Wei Yi i Wesley’em So, a wygrał z Janem-Krzysztofem Dudą. Nakamura miał własny kanał z transmisją i komentarzami Roberta Hessa i WFM Alexandry Botez, który jest bardzo popularny. Na tym kanale Nakamura udzielał krótkie wywiady. Carlsen później na twitterze napisał, że „rozprowadzamy posunięcia MC Tour szeroko i nie jest w porządku, gdy uczestnicy przekazują transmisję jako własną”. Ale Nakamura poinformował o tym wcześniej organizatorów i obecnie wydaje się, że nie złamał żadnych zasad.

Magnus Carlsen bardzo źle wyraził się o własnej kwalifikacji do drugiej fazy turnieju, pokazując, jak bardzo był niezadowolony ze swojego występu. Jego przegrana z Dubovem zachwiała zakwalifikowaniem się do drugiej części turnieju i w partii przeciwko Alirezie Firouzji wygrywający kwalifikował się do drugiej fazy. Carlsen przynajmniej wygrał i ma dwa dni na znalezienie lepszej formy.

„Dubov prawdopodobnie wie, w jakiego rodzaju pozycjach może ze mną wygrać”, powiedział Carlsen o swoim byłym sekundancie, który go pokonał w 10. rundzie.

W piątek jest dzień odpoczynku, a w sobotę rozpoczyna się pucharowa faza turnieju. Carlsen zagra dopiero w niedzielę i jego przeciwnikiem będzie Wesley So. Wyeliminowani zawodnicy to Grischuk, Firouzja, Duda i Wei Yi. Grischuk został wyeliminowany, bo miał najgorszą wartościowość wśród trzech zawodników dzielących miejsca 7-9.

„Nie jest to idealne, ale jestem zadowolony, że uniknąłem Dinga. So jest trudnym przeciwnikiem, bardzo trudnym do pokonania. Ale jestem pozytywny”, powiedział Carlsen o So.

Klasyfikacja finałowa

1. Nakamura 7.5
2. Karjakin 7
3. Yu Yangyi 6
4. Wesley So 6
5. Carlsen 6
6. Ding Liren 6
7. Dubov 5.5
8. Aronian 5.5
9. Grischuk 5.5
10. Firouzja 4.5
11. Duda 4
12. Wei Yi 2.5

Partie

1000 Znaków do wykorzystania