Runda 6, 10 kwietnia 2024

Gukesh, D - Nakamura, Hikaru ½-½
Nepomniachtchi, Ian - Caruana, Fabiano ½-½
Praggnanandhaa, R - Abasov, Nijat 1-0
Vidit, Santosh Gujrathi - Firouzja, Alireza 1-0

Turniej Kandydatów FIDE w Toronto w Kanadzie jest już prawie na półmetku. Niewiele zostało rozstrzygnięte i 6 z 8 graczy może uważać, że nadal walczą o zwycięstwo w turnieju.

Ian Nepomniachtchi wybrał remisowy wariant  przeciwko Fabiano Caruanie i chociaż Amerykanin musiał być dokładny, otrzymaliśmy remis. Nepomniachtchi powiedział, że większość jego przygotowań skupiała się na Obronie Sycylijskiej, ale także takie łatwe dni są kluczową częścią strategii turniejowej. To, jak będzie wyglądał ten remis, będzie w dużej mierze zależeć od końcowego wyniku. Czy był to zmarnowany biały kolor przeciwko głównemu rywalowi? Czy dobra, pragmatyczna decyzja w drodze po tytuł? Zobaczymy.

Gukesh próbował zmierzyć się z Hikaru Nakamurą, jego problem polegał na tym, że sprytne przygotowanie niemal natychmiast wyrównało wynik dla Nakamury, który precyzyjnie kontynuował grę, aby uzyskać całkowicie remisową pozycję.

Praggnanandhaa awansował na +1 dzięki zwycięstwu nad Nijatem Abasovem. To była partia walki rozstrzygnięta przed pierwszą kontrolą czasu, 38...Wxf6? wygląda na decydujący błąd w obiektywnie równej pozycji.

Alireza Firouzja ma w turnieju trudności, dzisiaj popełnił dwa bardzo poważne błędy 11...Gb7 i 13...Hxf2 na początku i został zmiażdżony, doczołgał się do 40 posunięcia, po czym zrezygnował, ale partia  już dawno się skończyła.

Klasyfikacja po sześciu rundach: 1-2. Gukesh, Nepomniachtchi 4 pkt., 3-4. Caruana, Praggnanandhaa 3,5 pkt., 5-6. Vidit, Nakamura 3 pkt., 7-8. Firouzja, Abasov 1,5 pkt.

Partie