6. Międzynarodowy Festiwal Szachowy w Pradze odbywa się od poniedziałku 26 lutego (ceremonia otwarcia) do czwartku 7 marca 2024 r.W ramach Festiwalu odbywają się dwa silne turniejerozgrywane systemem kołowym: The Masters z Abdusattorowem, Praggnanandhaą, Viditem, Gukeshem, Keymerem, Rapportem, Maghsoodloo, Navarą, Bartelem i Thai Dai Van Nguyenem oraz Challengers, który nie należy do najsłabszych, z Korobovem, L'Ami, Santosem Latasą, Rodshteinem itp. Istnieją również inne wydarzenia, takie jak Futures, Open, Rapids, Chess960 i wiele grup amatorskich.

W turnieju Masters w pierwszych trzech rundach nie brakowało zaciętych partii. Nguyen Thai Dai Van miał trudny start, ponieważ jego pierwsze dwie partie nie układały się zgodnie z oczekiwaniami. Jednak w trzeciej rundzie odbił się od ziemi i w wyrównanej końcówce wieżowej odniósł zwycięstwo nad Mateuszem Bartelem.

Partia pełen zwrotów akcji zakończyła się niekorzystnie dla Davida Navary. Pomimo tego, że w środkowej fazie gry stawił czoła intensywnej presji ze strony uzbeckiego przeciwnika Abdusattorowa, a nawet zyskał przewagę, sprawy przybrały gorszy obrót. Abdusattorov zastawił sprytną pułapkę w krytycznym momencie partii. Navara dał się nabrać, co doprowadziło do straty jakości, a ostatecznie i samej partii.

Parham Maghsoodloo zarezentował swoją najlepszą grę. Po trzech rundach prowadzi w turnieju z 2,5 punktami, remisując z Abdusattorowem. Na szczególną uwagę zasługuje jego partia z Praggnanandą, który przyniosła mu nagrodę za najlepszą partię drugiej rundy.

Turniej rozpoczął się znakomicie dla Praggnanaandhaa, który w ataku pokonał Vincenta Keymera. Dzięki jego śmiałemu poświęceniu skoczka na g5 partia została uznana za najlepszą w pierwszej rundzie.

Tabela wyników po trzech rundach

 

Partie rund 1-3