FIDE Grand Swiss odbywa się  w Douglas, Isle of Man, w dniach 25.10 – 8.11.2023. Turniej jest rozgrywany systemem szwajcarskim na dystansie 11 rund. Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc otrzymują przepustkę do turnieju kandydatów.

Turniej jest bardzo silny i powie nam, gdzie są szachy klasyczne w tym roku. 20 zawodników posiada ranking powyżej 2700, a pozostali, poza kilkoma, mają ranking powyżej 2600.

Półmetek mamy już za sobą, Polacy radzą sobie dobrze. Radoslaw Wojtaszek zajmuje pierwsze miejsce z siedmioma innymi, a Jana-Krzysztofa Dudę (miejsce 38) i Mateusza Bartla (miejsce 45) oddziela rzut beretem od pierwszego miejsca. Nieco gorzej ma się Michal Krasenkow, który zajmuje 113 miejsce. Ale mamy jeszcze 5 rund i wszystko może się zmienić.

Partie Polaków

Turniej kobiet

W turnieju kobiet, gdzie stawką są dwa miejsca w turnieju kandydatek, grają dwie Polki. Monika Soćko zajmuje 34 miejsce i ma 2,5 punktu straty do liderki, a Oliwia Kiolbasa jest na 45. miejscu ze stratą 3 punktów. Tutaj Polki mają trochę gorzej od swoich kolegow.

Partie Polek