FIDE/Photo by Stev Bonhage

Ian Nepomniachtchi był wyraźnie rozczarowany zakończeniem zremisowanej partii 9 mistrzostw świata w szachach w Astanie w Kazachstanie.

Zawodnicy codziennie zmieniali warianty debiutu, a dziś Ding Liren zagrał w obronie berlińskiej Partii Hiszpańskiej. Ta opcja jest od dawna jednym z najczęstszych wyborów na wysokim poziomie, jest solidna i czarne mogą ją głęboko badać.

Nepomniachtchi wybrał 4.d3, a przygotowania Dinga wydawały się być dość głębokie. 15...Hc7 było bardzo interesującym pomysłem, ale Ding nie wykonał go prawidłowo, 17...Wb8?! chociaż ruch, który zaczął sprawiać trudności, nie był straszny, poświęcenie pionka 17...Gf8 było najlepsze (jest tak rozsądne, że nawet Nepomniachtchi by go przyjął).

Pozycja Dinga wyglądała na nierówną, a jego struktura pionków była bardzo słaba na skrzydle hetmańskim. Komputery uznały, że Ding jest w porządku po ryzykownie wyglądającym 24...Wc2, zamiast tego zagrano 24...Wb5 i dwa ruchy później z 26...Ge6 Ding został zmuszony do zaoferowania jakości. Nepomniachtchi odrzucił to i zamiast tego zdjął gońca na e6, trudno go za to winić, ale przyjęcie jakości mogło prowadzić do większych szans na wygraną. Z 32.Hxa4 białe przeszły do końcówki. Ding miał wybór ruchu 38.... Sd2, wyglądało na ryzykowne, ale zgrabna sztuczka 39.g4 Sf4! wytwarza równowagę. Po tym, jak tego nie znalazł (a jest to bardzo dziwny pomysł), Ding przystąpił do końcówki z pionkiem mniej, która powinna zostać zremisowana przy najlepszej grze, ale która również gwarantowała trochę cierpienia. Nepomniachtchi mocno naciskał i wywierał presję na Dinga. Ding stanął na wysokości zadania i po 55.h3! stopniowo doprowadził partię do całkowicie remisowej pozycji.

Nepomniachtchi zaraz po partii był zirytowany, że nie wygrał, w końcówce grał co najmniej nieźle, ale pod koniec po prostu nie miał zwycięskiej pozycji. Może gdyby złapał jakość, mógłby wygrać, ale mogłoby to się naprawdę skomplikować.

Ding Liren: „Wszystko jest ze sobą powiązane – zarządzanie czasem, jakość ruchów, obliczanie linii. Tak więc, dzisiaj spędziłem mniej czasu na obliczeniach, ale jakość, jak widać, bardzo ucierpiała.”… „Myślałem, że był to łatwy remis, ale potem zdałem sobie sprawę, że nie było to takie proste. Mogłem z łatwością odzyskać utraconą pozycję. Pomyślałem więc, że może ...h3 jest jedynym ruchem, który uratowałby grę. ..."Przygotowałem tę linię jakiś czas temu. Ale wtedy zupełnie przegapiłem pomysł mojego przeciwnika i w pewnym momencie nie mogłem znaleźć kontynuacji gry. Może miałem tam szansę; powinienem spędzić więcej czasu w niektórych pozycjach”.

Ian Nepomniachtchi: "Powinienem był stworzyć więcej problemów w końcówce, ale nie było tak łatwo przesunąć moje pionki do przodu. Końcówka może wyglądać niebezpiecznie dla czarnych, ale prawdopodobnie jest remisowa."

Partia 9, komentarz: Mark Crowther