Runda 6

FIDE/Photo by David Llada

Ding Liren wygrał szóstą partię meczu Mistrzostw Świata FIDE w Astanie w Kazachstanie, wyrównując wynik ze swoim przeciwnikiem Ianem Nepomniachtchi’m. Ding wybrał system londyński, który pojawił się po raz pierwszy w meczu o tytuł. Nepomniachtchi odpowiedział jedną z bardzo głównych linii, ale po 14...Sd7 poślizgnął się w niewygodnej pozycji.

20.Hg3 oferowało czarnym końcówkę, można było to wziąć i mieć nadzieję, że się utrzyma. 23.Wb3 było dobrym sposobem gry, 23.b4 było preferowane przez silniki. Po tym obie strony zdawały się znajdować najlepsze posunięcia. 32.Wc5 było z pewnością naturalną kontynuacją, ale 32.He1 utrzymujące wszystko przez kilka ruchów wydaje się lepsze. Wydawało się, że ostatnią szansą czarnych było 32...Hxc3, które Nepomniachtchi musiałby wybrać intuicyjnie, ponieważ linie obrony były długie i najprawdopodobniej pozycja wydawała się po prostu przegrana.

Po 32...Hc1 czarne przegrały, ale postanowiły postawić na swojego pionka a, którego atak z pewnością wygląda na niebezpieczny. Ding przypuścił atak na króla Nepomniachtchi’ego i po pierwszej kontroli czasu ukoronował go pięknym 41.d5!! unikając technicznej gry końcowej, ten ruch szybko wymusza mata z bardzo ładnym punktem, w którym pionek d zakrywa e6, pozwalając białym poświęcić hetmana dla mata, 44.Hf7 zagroził niepowstrzymanym matemi i Nepomniachtchi zrezygnował.

Ding Liren: „Dzisiaj nie byłem pewien, które otwarcie zagrać. Linia, którą grał, była poza moim przygotowaniem. Starałem się, aby pozycja nie była tak wymuszona i mieć pewne możliwości gry o zwycięstwo. I myślę, że wyszło całkiem nieźle”.

Ian Nepomniachtchi: „W pewnym sensie to było odbicie wczorajszej gry – ten sam materiał, te same wzory. Napięcie jest wysokie. Czasami nie możesz zagrać na maksimum swoich możliwości”.

Stan meczu 3:3

Partia 6, komentarz: Mark Crowther