Mecz o Mistrzostwo Świata 2023 odbywa się w Astanie w Kazachstanie od 7 kwietnia do 1 maja w hotelu St. Regis Astana.

Wszystkie partie rozpoczynają się o godzinie 15:00 czasu lokalnego (GMT+6), a co dwie rundy jest dzień odpoczynku.

Mecz o tytuł mistrza świata w szachach w Astanie jest rozgrywany na dustansie 14 rund z kontrolą czasu 120 minut na pierwsze 40 posunięć, następnie 60 minut na kolejne 20 posunięć, a następnie 15 minut na resztę gry z przyrostem 30 sekund na ruch, począwszy od ruchu 61. W przypadku remisu mistrz zostanie wyłoniony w dogrywce w szachach szybkich.

Gracz, który pojawi się na sali gry po faktycznym czasie rozpoczęcia gry, przegrywa tę partię.

Gracze nie mogą remisować partii za zgodą przed 40. ruchem czarnych. Roszczenie o remis przed 40. ruchem czarnych jest dozwolone tylko w przypadku remisu przez trzykrotne powtórzenie lub pata.

Gracz, który zdobędzie 7,5 punktu lub więcej, wygrywa mecz o mistrzostwo świata.

Żadne dalsze mecze nie będą rozgrywane.

Losowanie kolorów odbyło się podczas Ceremonii Otwarcia

31 października 2022 r. aktualny mistrz świata Magnus Carlsen oficjalnie potwierdził, że nie będzie bronił tytułu mistrza świata w szachach klasycznych przeciwko swojemu pretendentowi, Ianowi Nepomniachtchi’emu, obecnie drugiemu szachiście ba świecie. Chiński arcymistrz Ding Liren, wicemistrz Turnieju Kandydatów i trzeci w światowym rankingu, otrzymał niespodziewaną szansę zagrania o najwyższe uznanie szachowego świata.

Fundusz nagród wynosi 2 miliony euro, z czego 60% otrzyma zwycięzca meczu.

Runda 1

520

FIDE/Photo by Stev Bonhage

Pierwsza partia meczu o mistrzostwo świata, mającego wyłonić 17. Mistrza świata, zakończyła się remisem po 49 posunięciach i prawie pięciu godzinach gry.

W bocznym wariancie Partii Hiszpańskiej, Ian Nepomniachtchi zaskoczył przeciwnika i przejął inicjatywę białymi.

Chiński gracz spędził znacznie więcej czasu w debiucie i miał problemy, ponieważ białe miały przewagę zarówno na szachownicy, jak i na zegarze.

Nepomniachtchi przegapił kluczową okazję do zbudowania swojej przewagi w krytycznych momentach partii, tuż przed pierwszą kontrolą czasu w ruchu 40, gdzie obaj gracze otrzymaliby dodatkową godzinę. Mimo że jego przeciwnik miał tylko kilka minut na swoim zegarze, Nepomniachtchi nie zdołał w pełni wykorzystać swoich szans i wybrał plan, który ostatecznie okazał się nieskuteczny. W rezultacie Ian stracił przewagę na szachownicy.

Gdy gracze doszli do ruchu 40 i pierwszej kontroli czasu, sytuacja była wyrównana. Po 49. ruchu białych, w równej końcówce, Nepomniachtchi i Ding zdecydowali się podzielić punkt.

Podczas konferencji prasowej po partii Ding Liren ujawnił, że czuł się „trochę przygnębiony” przed meczem, sugerując, że czuł się „pod zbyt dużą presją”, aby poradzić sobie z meczem.

Ding zdradził również, że zdecydował się przenieść z hotelu, w którym przebywał i gdzie odbywa się mecz.

„Teraz jestem w hotelu, z którym jestem bardziej zaznajomiony”, powiedział Ding.

Chiński zawodnik potwierdził też, że „nic nie przygotowywał, bo walczył ze swoimi uczuciami i emocjami”.

Zapytany o swoją ocenę meczu, Ding powiedział: „Okazało się, że pierwszą fazę rozegrałem dobrze i stałem trochę lepiej”.

W ciągu dnia okazało się również, że GM Richard Rapport jest w Astanie jako sekundant Dinga. Zapytany o to, Ding powiedział: „Podoba mi się jego kreatywny styl gry. Poza tym mogę z nim rozmawiać po angielsku, a on może mi pomóc lepiej się poznać i poprawić moje mówienie. Mamy też wiele wspólnych cech – lubimy muzykę lat 80.”

Ian Nepomniachtchi nie był zadowolony ze swojej kontynuacji po debiucie, ale ogólnie był zadowolony ze swojego występu w pierwszej partii.

Partia 1, komentarz: Mark Crowther