Magnus Carlsen wygrał swój piąty mecz o mistrzostwo świata w szachach z miażdżącym wynikiem 7,5-3,5. Jego przeciwnik Ian Nepomniachtchi poniósł kolejną niepotrzebną stratę, ponieważ jego zdolność do wykonywania nawet najbardziej podstawowych obliczeń ponownie wymykała mu się.

Nepomniachtchi miał białe w Partii 11 i po raz pierwszy w meczu przeszedł na Partię Włoską. Nepomniachtchi nie zdołał wywrzeć realnej presji na Carlsenie. Debiut jest bardzo elastyczny z wieloma akceptowalnymi ruchami dla obu stron. 7...Ga7 Carlsena było już dość rzadkie, a nowy ruch 10.Ge3 nie wydawał się zbyt krytyczny. Po 13.Gxe6 Carlsen - dla którego remis był oczywiście w porządku - był całkowicie wyrównany. Po 20.d4 nastąpiła końcowa skomplikowana sekwencja, 21...We4 Carlsena, a zwłaszcza 22...Wf4! zaskoczył Nepomniachtchi’ego i po prostu stracił rozum. Co prawda Nepomniachtchi stracił dziewięć i pół minuty po przegranym 23.g3, ale jako potencjalnie ostatni kluczowy moment w grze mógł pozwolić sobie na spędzenie dużo więcej czasu. To było trochę zagmatwane, ale wydaje mi się, że powiedział, że przegapił 24...Hxg4+, co oznacza, że cały proces musiał się załamać. Pretendent do mistrzostw świata powinien być lepszy. Carlsen nigdy później nie stracił swojej zwycięskiej przewagi, ale przegapił kilka bardziej zdecydowanych kontynuacji i musiał być dokładny w końcówce.

Po meczu Carlsen był wystarczająco szczęśliwy: „Trudno odczuwać tak wielką radość, kiedy sytuacja była tak komfortowa na początku, ale jestem zadowolony z bardzo dobrego występu”. „Myślę, że ogólnie był to po prostu bardzo dobry występ zawodowy. Bez żalu, po prostu bardzo zadowolony.” „Oczywiście możesz wskazać, że rzeczy, które mogłeś zrobić inaczej w każdej partii, ale ogólnie jestem zadowolony ze swojej gry, bardzo dumny z mojego wysiłku w szóstej partii i to położyło podwaliny pod wszystko. Ostateczny wynik jest prawdopodobnie nieco bardziej koślawy, niż mógłby być, ale myślę, że w ten sposób niektóre inne mecze również mogłyby potoczyć się, gdybym zdobył prowadzenie. (Streszczenie konferencji prasowej)

Nepomniachtchi nie potrafił wyjaśnić, dlaczego brakowało mu „prostych rzeczy, których nigdy nie przeoczysz w grze błyskawicznej”. Nepomniachtchi skomentował po meczu, że był zdziwiony strategią Carlsena i że „nigdy właściwie nie próbował wycisnąć” ani białymi, ani czarnymi. Kiedy później przedstawiono to Carlsenowi, poczuł, że grał bardziej konserwatywnie czarnymi niż z Caruaną, ale nie do końca zgadzał się z tym, że nie próbował uzyskać przewagi białymi. Ale kiedy Nepomniachtchi rozpadł się, Carlsen nie musiał podejmować dalszego ryzyka. Jeśli Nepomniachtchi miałby się czegoś od Carlsena nauczyć, to intensywność wysiłku, jaki wkładał w kluczowych momentach – nawet przy ryzyku presji czasu – była dla mnie bardzo zauważalna. Nepomniachtchi stracił swoje najlepsze szanse w Partii 2 i Partii 6 i nie poświęcił im dużo czasu na te decyzje.

Ten mecz był zacięty do Partii 6. Nepomniachtchi miał pecha, że ta przegrana nadeszła w pierwszym dniu serii trzech meczów. Zanim nadszedł dzień przerwy, przegrał kolejną partię i jego szanse na tytuł prawie się skończyły. Nepomniachtchi musiał uważać, aby nie wypaść z jego kampanii, ale dokładnie tak się stało, ponieważ przegrał dwie z ostatnich trzech partii, a w obu popełnił błędy, których silny gracz nie powinien popełniać.

Partia 11 z komentarzem GM Nijata Abasova

1000 Znaków do wykorzystania