Siódma runda była dość dramatyczna, z kilkoma decydującymi partiami. W Mistrzostwach USA aktualny mistrz GM Wesley So i GM Sam Sevian wygrali swoje partie, aby dogonić GM Alexa Lendermana na prowadzeniu z wynikiem 4,5 z 7. W międzyczasie poprzedni współlider GM Ray Robson przegrał długą grę z GM Fabiano Caruaną, który ma punkt mniej od liderów.

W Mistrzostwach USA Kobiet IM Carissa Yip wyszła na prowadzenie z wynikiem 5 z 7 po wygranej doskonałej partii z IM Anną Zatonskih. Zaledwie pół punktu mają WGM Katerina Nemcova i GM Irina Krush, która pokonała WIM Ashritha Eswaran i zajęła jej miejsce w tabeli.

Mistrzostwa mężczyzn

Wyniki siódmej rundy

Świercz – Shankland ½-½
Lenderman – Xiong ½-½
Caruana – Robson 1-0
Bruzon – Sevian 1-0
Dominguez – Naroditsky ½-½
Burke – S0 ½-½

Pierwsza rozstrzygnięta partia rundy była szokiem, ponieważ GM Sam Sevian zdołał pokonać GM Lazaro Bruzona w mniej niż 25 ruchach. Bruzon, który do tej pory zremisował wszystkie swoje partie, popełnił błąd w grze środkowej, pozwalając pionkom Seviana przejąć kontrolę:

Po ostatnim ruchu białych 19.Kg2?, Sevian zagrał 19...Sd7!, dając czarnym miażdżącą pozycję po nadchodzącym Se5.

Zwycięstwo dało Sevianowi moment prowadzenia, ale ostatecznie został dogoniony przez Lendermana, który zremisował z Xiongiem i So, który wykorzystał ryzykowną grę Burke'a, aby zdobyć jakość i zwyciężyć:

21...e3! utrudniło structurę białych, zanim następnie czarne wzięły jakość poprzez Gxf1.

Podczas gdy zarówno Dominguez, jak i Świercz naciskali w końcówce z Naroditskym i Shanklandem, żaden z nich nie mógł zdobyć decydującej przewagi. Ale Caruana, po dwoch porażkach, zdołał wygrać w końcówce z Robsonem, poświęcając figurę za jednego pionka i niesamowicie aktywnego króla:

71.Gxg5! była doskonałą praktyczną decyzją – po 71...Sxg5 72.Kc5 król białych atakuje hetmana. Chociaż czarne mogły utrzymać remis z perfekcyjną grą, bardzo trudno było znaleźć obronę w niedoczasie Robsona.

Partia zakończyła się małym żartem, gdy Caruana promował pionka na gońca, aby wymusić rezygnację. „Nigdy wcześniej nie promowałem na gońca” – wjaśnił Fabi w wywiadzie po meczu.

Partie

Klasyfikacja po siedmiu rundach

 1. GM Wesley So 4,5
 2. GM Sam Sevian 4,5
 3. GM Alex Lenderman 4,5
 4. GM Leinier dominguez 4
 5. GM Ray Robson 4
 6. GM Fabiano Caruana 3,5
 7. GM Sam Shankland 3
 8. GM Dariusz Świercz 3
 9. GM Lazaro Bruzon 3
 10. GM Daniel Naroditsky 3
 11. GM Jeffery Xionng 2,5
 12. GM John Burke 2,5

Mistrzostwa kobiet

Wyniki siódmej rundy

Cervanter – Sharevich 0-1
Abrahamyan – Nemcova ½-½
Lee – Paikidze 1-0
Krush – Eswaran 1-0
Tokhirjonova – Foisor ½-½
Yip – Zatonskih 1-0

Po przegranej w 5. rundzie IM Carissa Yip odbiła się dwoma zwycięstwami z rzędu, pokonując dziś Zatonskih w ostrej grze ofensywnej. Grająca bialymi Yip poświęciła pionka po debiucie dla lepszego rozwoju. Zatonskih nigdy nie była w stanie połączyć wież i było tylko kwestią czasu, żeby białe się przedarły:

28.b4! był ostatnim strzałem, zdobywającym figurę po 28...Gxb4 29.Wxd4.

Poprzednie współprowadzące WGM Katerina Nemcova i WIM Ashritha Eswaran nie nadążały, ponieważ Nemcova uratowała gorszą pozycję przeciwko WGM Tatev Abrahamyanowej, a Eswaran przegrała trudny mecz z GM Iriną Krush, która wywierała niezłą presję pozycyjną przez cały mecz:

33.f4! dało białym decydującą przewagę, ponieważ hetman i skoczki białych wkrótce zapanowały nad pozycją.

W całkowicie zwycięskiej pozycji WIM Megan Lee przeciwko IM Nazi Paikidze, obie zawodniczki przeoczyły niesamowitą sztuczkę patową, która natychmiast uratowałaby grę dla Paikidze:

Po ostatnim ruchu białych 56.Wxe5??, czarne mogły uratować partię genialnym 56...Wxb2+!!, z wymuszonym patem po 57.Kxb2 Hxc3+!. Zamiast tego czarne zagrały 56...Ha4+ i szybko zabrakło szachów.

Partie

Klasyfikacja po siedmiu rundach

 1. IM Carissa Yip 5
 2. GM Irina Krush 4,5
 3. WGM Katerina Nemcova 4,5
 4. WIM Ashritha Eswaran 4
 5. WGM Gulrukhbegim Tokhirjonova 3,5
 6. IM Nazi Paikidze 3,5
 7. WGM Sabina Foisor 3,5
 8. WGM Thalia Cervantes 3
 9. WGM Anna Sharevich 3
 10. WIM Megan Lee 3
 11. WGM Tatev Abrahamyan 2,5
 12. IM Anna Zatonskih 2

1000 Znaków do wykorzystania