GM Alex Lenderman po wygraniu partii przeciwko GM Samowi Sevianowi zrownał się z GM Ray’em Robsonem na czele tabeli. W międzyczasie GM Daniel Naroditsky zaskoczył GM Fabiano Caruanę czarnymi.

W Mistrzostwach USA Kobiet WGM Katerina Nemcova odzyskała wyraźną przewagę z wynikiem 3,5 z 5, ponieważ poprzednia współliderka IM Carissa Yip przegrała z WGM Begim Tokhirjonovą. W międzyczasie, GM Irina Krush odbiła się i pokonała IM Annę Zatonskih i teraz, wraz z czterema innymi zawodniczkami, ma pół punktu mniej od Nemcovej.

Mistrzostwa mężczyzn

Wyniki piątej rundy

Xiong – Shanklad 1-0
Świercz – Robson ½ - ½
Lenderman – Sevian 1-0
Caruana – Naroditsky 0-1
Bruzon – S0 ½ - ½
Dominguez – Burke ½ - ½

Po koszmarnym początku GM Jeffery Xiong zdołał odbić się, odnosząc zwycięstwo nad GM Samem Shanklandem, przy czym szereg przewag pozycyjnych w trakcie gry. Caruana miał nieco lepszą pozycję w debiucie (Partia Hiszpańska) przeciwko Naroditsky'emu, ale zachwiał się w grze środkowej i nagle znalazł się w poważnie gorsej końcówce. W obliczu problemów z czasem Caruana nie zdołał obronić się w najlepszy możliwy sposób i skończył w całkowicie przegranej końcówce skoczka z gońcem, którą Naroditsky powoli doprowadził do wygranej.

W trudnej już pozycji, tutaj Caruana zagrał 36.Wc1, po czym 36...Gxb2 37.Wxc4 Gxa3 pozostawiły czarnym decydującą przewagę, dzięki sile pionka b.

„Idę po nagrodę za wskaźnik walki!” powiedział Naroditsky, który do tej pory odniósł dwa zwycięstwa i trzy porażki. | Zdjęcie dzięki uprzejmości Klubu Szachowego Saint Louis, Lennart Ootes

Podczas gdy partie Świercz-Robson, Bruzon-So i Dominguez-Burke zostały zremisowane  bez żadnego szczególnego dramatu, Lenderman zapewnił sobie długotrwałą przewagę nad Sevianem, z parą gońców i czystym dodatkowym pionkiem w końcówce.

Po 29.Gxa7 Lenderman miał niemal decydującą przewagę, z dodatkowym pionkiem i parą gońców – wygrana z tego miejsca zajęłaby mu ponad 100 ruchów.

Sevian bronił się z niezwykłą wytrwałością i chociaż ocena wielokrotnie zmieniała się z wygranej na wyrównaną, Lenderman nadal naciskał i ostatecznie przebił się po grze, która przekroczyła 100 ruchów. W 140 posunięciu, w całkowicie straconej końcówce gońców przeciwnego koloru, Sevian w końcu zrezygnował.

GM Alex Lenderman pracował ponad sześć godzin, aby wygrać dzisiejszą partię. | Zdjęcie dzięki uprzejmości Klubu Szachowego Saint Louis, Lennart Ootes

Partie

Klasyfikacja po pięciu rundach

 1. GM Ray Robson 3,5
 2. GM Alex Lenderman 3,5
 3. GM Wesley So 3
 4. GM Leinier Dominguez 3
 5. GM Fabiano Caruana 2,5
 6. GM Sam Sevian 2,5
 7. GM Lazaro Bruzon 2,5
 8. GM John Burke 2,5
 9. GM Dariusz Świercz 2
 10. GM Daniel Naroditsky 2
 11. GM Jeffery Xiong 1,5
 12. GM Sam Shankland 1,5

Mistrzostwa kobiet

Wyniki piątej rundy

Nemcova – Sharevich ½ - ½
Cervantes – Paikidze 0-1
Abrahamyan – Eswaran ½ - ½
Lee – Foisor 0-1
Krush – Zatonskih 1-0
Tokhirjonova – Yip 1-0

Podczas gdy IM Carissa Yip i WGM Katerina Nemcova weszły do gry jako współliderki, tylko Nemcova mogła utrzymać prowadzenie, wygrywając po długiej walce z WGM Anną Sharevich. Yip wpadła w kłopoty z Tokhirjonovą i nie mogła uratować swojej pozycji.

Po 41.Gb6 pozycja białych była po prostu dominująca.

WGM Begim Tokhirjonova zagrała dzisiaj spoiler, pokonując rozstawioną z numerem 2 IM Carissę Yip. | Zdjęcie dzięki uprzejmości Saint Louis Chess Club, Bryan Adams

Zwycięstwo pozwoliło Nemcovej odzyskać wyraźną przewagę z wynikiem 3,5 z 5, choć Krush, Yip, Paikidze, Tokhirjonova i Eswaran mają tylko pół punktu straty z wynikiem 3 z 5. Do bardziej godnych uwagi wyników należą Paikidze, która odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w tym wydarzeniu, pokonując WGM Thalię Cervantes po czarnej stronie wariantu leningradzkiego Obrony Holenderskiej, Foisor wygrywając  swoją drugą partię z rzędu z WIM Megan Lee, a Krush po porażce w czwartej rundzie pokonała wieloletnią rywalkę IM Annę Zatonskih:

Po tym, jak czarne zbiły pionka 14...Hxb2, białe zagrały 15.Gxf6! forsując mocno osłabiające 15...gxf6, ponieważ czarne musiałyby spotkać 16.Wfb1 z 16...Ha3. Z podwojonymi pionkami na skrzydle królewskim Zatonskih nie była w stanie utrzymać pozycji.

Ośmiokrotna mistrzyni Stanów Zjednoczonych kobiet zmieniła dziś sytuację, odnosząc wielką wygraną po katastrofalnej rundzie 4. | Zdjęcie dzięki uprzejmości Klubu Szachowego Saint Louis, Lennart Ootes

Partie

Klasyfikacja po pięciu rundach

 1. WGM Katerina Nemcova 3,5
 2. GM Irina Krush 3
 3. IM Carissa Yip 3
 4. IM Nazi Paikidze 3
 5. WGM Gulrukhbegim Tokhirjonova 3
 6. WIM Ashritha Eswaran 3
 7. WGM Thalia Cervantes 2,5
 8. WGM Sabina Foisor 2,5
 9. WGM Snns Dhstrvich 2
 10. WIM Megan Lee 2
 11. WGM Tatev Abrahamyan 1,5
 12. IM Anna Zatonskih 1

1000 Znaków do wykorzystania