Zdjęcia: Lennart Ootes 

8. Sinquefield Cup 2021 jest ostatnim turniejem cyklu 2021 Grand Chess Tour. Jest to turniej klasyczny rozgrywany systemem kołowym z udziałem 10 zawodników.

Uczestnicy

Fabiano Caruana, USA ,2806
Shakhriyar Mamedyarov Azerbejdżan, 2782
Wesley So, USA, 2772
Richard Rapport, Węgry, 2763
Leinier Dominguez, USA, 2758
Maxime Vaachier-Lagrave, Francja, 2751
Jeffery Xiong, USA, 2710
Peter Svidler, Rosja, 2714
Sam Shankland, 2709
Dariusz Świercz, 2655

GM Dariusz Świercz w St. Louis

Wyniki Rundy 1

Wesley So – Shakhriyar Mamedyarov ½-½
Maxime Vachier-Lagrave – Peter Svidler 1-0
Jeffery Xiong – Richard Rapport – ½-½
Fabiano Caruana – Sam shankland 1-0
Dariusz Świercz – Leinier Dominguez Perez 0-1

W pierwszej rundzie Fabiano Caruana, Maxime Vachier-Lagrave i Leinier Dominguez wygrali swoje partie, aby objąć wczesne prowadzenie. W międzyczasie Jeffery Xiong zremisował z Richardem Rapportem, a Wesley So zmarnował decydującą przewagę nad Shkhriyarem Mamedyarovem.

Xiong – Rapport

Była to pierwsza partia rundy zakończona. Xiong był zaskoczony niezwykłym posunięciem 4.Hc2 w Obronie Nimzowitscha. Xiong zdobył parę gońcow, ake nie był w stanie jej utrzymać po wymuszonej przez Rapporta wymianie kilku figur, pozostawiając białe bez jakiejkolwiek przewagi. Zawodnicy powtórzyli posunięcia w kompletnie równej końcówce.

Vachier-Lagrave – Svidler

W walce dwóch specjalistów Obrony Grünfelda pierwszy szachista Francji wykorzystał modną linię 3.h4, rozpoczynając wczesnly atak na skrzydle królewskim. Svidler był dobrze przygotowany do tego wariantu, ofiarując pionka w stylu Gambitu Wołżańskiego poprzezz br-b5 i otrzyał równą pozycję po debiucie. Jednak MVL utrzymywał presję, ponieważ Svidler popełnił błąd na krótko przed kontrolą czasu, stawiający go w całkowicie przegranej sytuacji, gdyż pionek białych na h6 sparaliżował pozycję czarnych.

Po decydującym błędzie 25...Se8. Tutaj MVL zagrał 26.gxc5, ponieważ 26...Hxc5 natrafiło na 27.Gb4!+- (grożąc matem Hh8, wygrywając). Zamiast tego wymuszono 26...dxc5, ale po 27.Gg7+ Kg8 28.Ha8! białe miały decydujące wiązanie wzdłuż tylnego szeregu. 1-0, 31 ruchów

Caruana – Shankland

Chcąc uniknąć głębokich przygotowań, Caruana wybrał solidny, ale elastyczny system londyński, wcześnie wyprowadzając grę z książki. Po stracie wczesnej szansy na wygodne wyrównanie, Shankland znalazł się gorszej pozycji w grze środkowej, ponieważ pionki białych miały lepsze pola do pracy na skrzydle królewskim. Caruana metodycznie budował swoją przewagę, ale potem uwieńczył wielki wysiłek strategiczny błyskotliwym poświęceniem, najpierw oferując swojego hetmana, a następnie poświęcając skoczka za decydujący atak na skrzydle królewskim.

Po genialnym 28.Sg4!! (28...Sxh4 29.Sh6 mat), zamierzające do poświęcenia figury po 28...h5 29.Hg5! hxg4 30.hxg4 Sg7 31.Hh6+-, z nieodpartym atakiem. 1-0, 38 ruchów

So – Mamedyarov

Po ograniu Mamedyarova w spokojnej Partii Włoskiej, So uzyskał długoterminową przewagę, pozostawiając czarne z izolowanym pionkiem hetmańskim. Chociaż przewaga białych była decydująca, Mamedyarov był w stanie stworzyć kontratak i wywołać ogromne komplikacje prowadzące do pierwszej kontroli czasu. W obliczu poważnej presji czasu, So zachwiał się, szybko tracąc całą swoją przewagę i wkrótce gra została zremisowana.

Świercz - Dominguez

Ostatnia partia rundy wyglądała na dość wyrównaną od samego początku, ponieważ Dominguez zagrał Obronę Rosyjską i osiągnął bardzo solidną pozycję po debiucie, mimo że białe miały parę gońców. Jednak pomyłka Świercza pozwoliła Dominguezowi na wymianę jednego z gońców białych, dającą czarnym na dłuższą metę z nieco lepszą strukturą pionków. Dominguez ostrożnie pielęgnował swoją przewagę i ostatecznie zaczął ogrywać swojego przeciwnika, wykorzystując dochodzącego bocznego pionka, który ostatecznie był decydującym czynnikiem w końcówce.

Tutaj Dominguez zagrał 37...b4, gdzie po 38.axb4 Hxb4! Pion a czarnych okazał się zbyt irytujący dla białych. 0-1, 58 ruchów

Partie

1000 Znaków do wykorzystania