Drukuj
Kategoria: 2021 US Championships
Odsłony: 113

Wyniki – mężczyźni

Shankland – Bruzon ½-½
Dominguez – Caruana ½-½
Burke – Lenderman ½-½
So – Świercz 1-0
Naroditsky – Xiong 1-0
Sevian – Robson ½-½

Zwycięzcy w pierwszej rundzie GM Ray Robson i GM John Burke zremisowali, ponieważ GM Alex Lenderman trzymał się mocno z Burke'em, a GM Sam Sevian przetrwał straconą pozycję z Robsonem. Bardzo bliski zwycięstwa był GM Leinier Dominguez, który zdobył ogromną przewagę nad GM Fabiano Caruaną w grze środkowej z gońcami przeciwnego koloru:

27.e6! zapewniło białym silną inicjatywę - 27...Hxd4 pozostawiłoby czarne z trudną końcówką po 28.exf7+ i 29.Gxd4, a jeśli 27...fxe6 to 28.He5! wygrywa dla białych, z ideą Gd4 i Wa7. Zamiast tego Caruana wybrał 27...f6, ale miał duże kłopoty po 28.Ha7!

Pomimo naciskania przez ponad 100 posunięć, Dominguez przegapił swoje szanse na wygraną i zamiast tego musiał zadowolić się remisem.

Swoje pierwsze zwycięstwo odniósł GM Daniel Naroditsky, który rozegrał znakomitą partię, pokonując GM Jeffery'ego Xionga. Swoją pierwszą partię wygrał też So, który po debiucie z GM Dariuszem Świerczem osiągnął nieco lepszą końcówkę i stopniowo powiększał swoją przewagę, aż jego pozycja była po prostu wygrana.

25.Sf2! (z zamiarem Se4) pozwoliło So wywrzeć maksymalny nacisk na pozycję czarnych.

Partie

Wynki – kobiety

Sharevich – Krush ½-½
Tokhirjonova – Lee 0-1
Yip – Abrahamyan 1-0
Zatonskih – Cervantes ½-½
Foisor – Nemcova 0-1
Eswaran – Pakidze ½-½

WGM Katerina Nemcova kontynuowała swoją doskonałą passę, wygrywając z Foisor, ogrywając byłą mistrzynię czarnymi. Mistrzyni Stanów Zjednoczonych z 2020 roku, GM Irina Krush, była bardzo blisko pokonania WGM Anny Sharevich, ale po prostu nie była w stanie zakończyć partię zwycięstwem jej dzięki solidnej obronie przeciwniczki.

35...Wd3! zdobyło dużą przewagę czarnych, a białe mają zbyt wiele słabości, by to utrzymać.

WGM Katerina Nemcova miała do tej pory bezbłędną imprezę. | Zdjęcie dzięki uprzejmości Saint Louis Chess Club, Crystal Fuller

Pierwsze zwycięstwa odniosła nowicjuszka turniejowa WIM Megan Lee, która pokonała WGM Begim Tokhirjonovą w długiej, ciężkiej końcówce, a także rozstawiona na 2. pozycji IM Carissa Yip, która pokonała WGM Tatev Abrahamyan w ostrym wariancie Obrony Francuskiej, pokazując kilka precyzyjnych ataków.

20.Gh7! był zabójczym ciosem, z ideą, aby następnie zagrać Se4, atakując jednocześnie hetmana i pionka f6.

Carissa pokazała dobrą grę w ataku.. | Zdjęcie dzięki uprzejmości klubu szachowego Saint Louis, Lennart Ootes

Partie

1000 Znaków do wykorzystania