Drukuj
Kategoria: Sinquefield Cup 2021
Odsłony: 214

Wesley So był jedynym zwycięzcą Rundy 2 po tym, jak udało mu się oszukać Dariusza Świercza w trudnej końcówce wieżowej, aby zdobyć pełny punkt czarnymi. W międzyczasie współprowadzący Lenier Dominguez i Fabiano Caruana zremisowali skomplikowaną grę, a Maxime Vachier-Lagrave zremisował z Richardem Rapportem, aby utrzymać prowadzenie z wynikiem 1,5/2.

Wyniki

Leinier Dominguez Perez – Fabiano Caruana ½-½
Richard Rapport – Maxime Vachier-Lagrave ½-½
Sam Shankland – Jeffery Xiong ½-½
Peter Svidler – Shakhriyar Mamedyarov ½-½
Dariusz Świercz – Wesley So 0-1

Swiercz - So | 0-1, 45 posunięć

Wszystkie zdjęcia: Lennart Ootes 

Pomimo dobrego przygotowania przeciwko Obronie Berlińskiej So, Świercz zużył dużo czasu w dobrze znanej „berlińskiej końcówce” i nie był w stanie walczyć o jakąkolwiek namacalną przewagę. Zamiast tego znalazł się pod presją w równej końcówce wieżowej i wkrótce musiał bronić gorszej pozycji, jednocześnie mając ciężkie kłopoty z czasem. Stojąc przed trudną decyzją, aby przejść do gry końcowej z królem i pionkiem na zaledwie dwie minuty przed końcem, Świercz wybrał źle, tracąc precyzyjną ścieżkę do zakończenia gry końcowej. Zamiast tego zdecydował się zachować wieże na szachownicy, ale po prostu przegrał, ponieważ So szybko zamienił swojego dodatkowego pionka w zwycięstwo.

36...Wc6! dało białym trudny wybór w kłopotach z czasem, ponieważ 37.Wxc6 trzeba było śledzić z komputerową precyzją, aby zremisować w końcówce król + pionek, podczas gdy 37.Wa5 doprowadziło do przegranej końcówki wieżowej po po 37...Wc3+ i a szybkim ...Kg5.

Svidler - Mamedyarov | ½-½, 46 posunięć

Svidler wpadł w tarapaty wcześnie, gdy wszedł w nieznaną linię Partii Włoskiej i wkrótce stracił pionka w debiucie. Mamedyarovowi udało się przejść do końcowki wieżowej, ale dokładna obrona ze strony Svidlera pozwoliła mu uratować grę końcową bez większych trudności.

Rapport - Vachier-Lagrave | ½-½, 36 posunięć

Symetryczna Partia Angielska sprawiła, że gracze osiągnęli zrównoważoną pozycję w grze środkowej, przy czym Rapport miał niewielką przewagę przestrzeni, podczas gdy MVL zapewnił sobie niezłą placówkę na d4 dla swojego skoczka. Ponieważ żaden z graczy nie był w stanie wiele zrobić w tej pozycji, znaleziono powtórkę ruchów i gra została zremisowana na krótko przed pierwszą kontrolą czasu.

Dominguez - Caruana | ½-½, 51 posunięć

W ciekawej walce Caruana poświęcił pionka w aktualnej linii Partii Włoskiej, szukając długoterminowej rekompensaty w postaci aktywnych figur wymierzonych w skrzydło królewskie białych. Dominguez grał dobrze, aby zneutralizować inicjatywę czarnych, ale ostatecznie nie był w stanie znaleźć najbardziej ostrej drogi, aby utrzymać swoją przewagę. Zamiast tego Caruana zdobył wystarczająco dużo aktywności, aby zmusić białe do oddania pionka, a gracze wkrótce uprościli grę i zremisowali końcówkę z hetmanami i pionkami.

Shankland - Xiong | ½-½, 63 posunięć

W najdłuższej partii dnia doszło do niezwykle ostrego otwarcia, gdy Shankland zagrał długą roszadę w Przyspieszonym Smoku i wydawało się, że osiągnął dużą przewagę. Jednak Xiong był w stanie stworzyć poważną kontratak na skrzydle hetmańskim, wkrótce zmuszając Shanklanda do przejścia do równej końcówki. Pomimo kilkugodzinnego nacisku Shankland nie był w stanie wygenerować żadnych realnych szans na wygraną, a gracze w końcu wymienili wszystko do gołych królów.

Partie

1000 Znaków do wykorzystania