Drukuj
Kategoria: Turniej Kandydatów FIDE 2020-2021
Odsłony: 243

Maxime Vachier-Lagrave zakończył Turniej Kandydatów wygraną z Wang Hao i zapewnił sobie drugie miejsce, mając pół punktu mniej od zwycięzcy Iana Nepomniachtchi’ego. MVL zagrał wariant berliński Partii Hiszpańskiej przeciwko Wang Hao, który obaj gracze znali. W pewnym momencie Wang zapomniał o precyzyjnych ruchach, które powinien wykonać i jego pozycja dość szybko się załamała.

Zwycięzca Ian Nepomniachtchi przegrał ostrą jak brzytwa Obronę Królewsko-Indyjską przeciwko Dingowi Lirenowi. Wyjaśnił, że przegrywające posunięcie 14…SXd3 zostało źle zapamiętane z „nieco innej linii”. Po tym błędzie Ding wygrał i wrócił do 50-procentowego wyniku.

Anish Giri wciąż mógł dogonić Nepomniachtchiego, ale poniósł rozczarowującą porażkę z Kirillem Alekseenko w tym, co wyglądało na najlepsza partia Rosjanina w całym turnieju. Giri nie wyciągnął zbyt wiele z debiutu i był stopniowo ogrywany, aż przeliczył się w czymś i przegrał.

Ostatnią partią rundy była ostra walka pomiędzy Fabiano Caruaną i Alexandrem Grischukiem, która została zremisowana w 65 ruchach. Grischuk myślał, że dobrze sobie radzi, dopóki nie zauważył, że są szanse na ukończenie na 3. miejscu i zaczynając od 22...Kf6 zaczął wpadać w tarapaty. Potem dobrze się bronił, a gra była z grubsza wyrównana.

 

Tabela wyników

Partie

1000 Znaków do wykorzystania