Aronian-Karjakin (zdjęcie: https://grandchesstour.org)

Po pierwszej rundzie Sinquefield Cup mamy dwóch liderów: Levon Aronian i Shakhriyar Mamedyarov. Dla Aroniana nie jest to pierwszy turniej w Saint Louis. W 2015 roku wygrał Sinquefield Cup, a w 2017 roku – Saint Louis Rapid and Blitz. Mamedyarov zadebiutował w tym roku jako oficjalny gracz Grand Chess Tour. Przeciwnikiem był Wesley So, który w żadnym momencie nie miał szans na wyrównanie w partii. Aronian grał białym kolorem Obronę Berlińską i pokazał elastyczność i nieskazitelną technikę w ładnym zwycięstwie.

Mamedyarov w partii przeciwko So pokazał, że jest tu po to, żeby walczyć, wykonując posunięcie 8.h4!?, ignorując własnego króla i próbując zbudować atak. Jego przeciwnik został obciążony obowiązkiem znalezienia obalenia agresywnej idei białych. So próbował zburzyć centrum białych, ale przedwcześnie przeszedł do końcówki bez zakończenia rozwoju figur, co zachowało inicjatywę Mamedyarova. Mamedyarov grał doskonale, przechodząc do końcówki wieża+pionek, którą zrealizował.

Carlsen-Vachier-Lagrave

W ubiegłym roku Vachier-Lagrave pokonał mistrza świata czarnym i następnie wygrał turniej. W tym roku Francuz nie unikał komplikacji i wcześnie pchnął pionka h, podobnie jak Mamedyarov. Czarne miały podejrzaną pozycję z powodu słabości białych pól, ale Vachier-Lagrave popełnił błąd w 15. posunięciu, gdy postanowił zamknąć skrzydło królewskie, czego żałował w wywiadzie po partii. Zmiany strukturalne nie faworyzowały białych, ale pozycja zbyt mało oferowała czarnym, żeby grać na wygraną.

Caruana mógłby przyłączyć się do dwóch liderów, ale kilka istotnych błędów kosztowało go pół punktu. Otrzymał przyjemną pozycję z przewagą przestrzeni w grze środkowej, następnie przeszedł do końcówki z różnokolorowymi gońcami, w której tylko on mógł wygrać. Niestety, dwie niedokładności pozwoliły Grischukowi przejść do końcówki z pionkiem mniej, która była łatwa do zremisowania przy różnopolowych gońcach.

Nowinka debiutowa Nakamury była trochę tajemnicza. Wykonał posunięcie gońcem, następnie wycofał go po kilku posunięciach. Była to typowa pozycja, która powstaje w Gambicie Hetmańskim z izolowanym czarnym pionkiem. Anand nie miał problemów z wymianą problematycznych figur i z pozbyciem się słabości, osiągając pełne wyrównanie. Zgodzono się na remis w 29. posunięciu.

Partie