Drukuj
Kategoria: Your next move
Odsłony: 497

Oficjalna strona

 Zdjęcie: Lennart Ootes, Grand Chess Tour

Turniej 2018 Your Next Move Leuven Rapid & Blitz jest pierwszym przystankiem 2018 Grand Chess Tour. W 2017 roku łatwo wygrał mistrz świata Magnus Carlsen, ale w tym roku nie broni tytułu. Nowymi zawodnikami są Fabiano Caruana, Hikaru Nakamura. Alexander Grischuk i Shakriyar Mamedyarov, którzy nie grali w 2017 roku. Oprócz nich gra Anish Giri, który ponownie otrzymał dziką kartę w Leuven.

Uczestnicy

Alexander Grischuk
Fabiano Caruana
Hikaru Nakamura
Levon Aronian
Maxime Vachier-Lagrave
Shakhriyar Mamedyarov
Sergey Karjakin
Viswanathan Anand
Wesley So
Anish Giri

Turniej szachów szybkich odbywa się w dniach 12-14 czerwca systemem kołowym (3 rundy dziennie).

Turniej błyskawiczny odbędzie się w dniach 15-16 czerwca i zostanie rozegrany systemem dwukołowym (9 rund dziennie).

Zdjęcie: Lennart Ootes, Grand Chess Tour

W pierwszym dniu, po trzech rundach, Wesley So jest na pierwszym miejscu, wygrywając dwie partie i remisując jedną. W ubiegłym roku So wygrał rapidową część Leuven. Levon Aronian i Sergey Karjakin mają o jeden punkt mniej. Niespodzianką dnia są wyniki aktualnego mistrza świata Viswanathana Ananda i pretendenta do tytułu mistrza świata Fabiano Caruany, którzy zdobyli zaledwie po jednym punkcie. W rapidzie za zwycięstwo liczy się 2 punkty, za remis – 1.

Runda 1

Wesley So rozpoczął dzień wygraną nad Fabiano Caruaną po ograniu go w grze środkowej z różnobarwnymi gońcami.

Spokojny londyński system stał się dziki w partii Nakamura-Giri, gdy ten pierwszy stracił prawo do roszady we wczesnej fazie gry. Taktyka faworyzowała Nakamurę, gdy zdobył parę gońców za wieżę i wykorzystał przewagę.

Visanathan Anand ofiarował pionka w debiucie przeciwko Shakriyarowi Mamedyarovowi, ale znalazł się pod atakiem po pięknemu poświęceniu gońca przez azerskiego arcymistrza; wiele pionków w końcówce przeważyły skoczka Ananda.

Partie Maxime Vachier-Lagrave-Sergey Karjakin i Grischuk-Aronian zakończyły się remisem.

Kliknij na pasek nad szachownicą, żeby obejrzeć wszystkie partie.

Runda 2

Była to najbardziej krwawa runda dnia. Wesley So wygrał drugą pod rząd partię przeciwko Shakriyarowi Mamedyarowi. Alexander Grischuk nie znalazł prostej kombinacji, po której wygrywał figurę i w zamian przegrał partię z Sergey’em Karjakinem. Wieża i skoczek Levona Aroniana udowodniły, że są silniejsze niż hetman Hikaru Nakamury, gdyż zdobyły wszystkie pionki na skrzydle królewski. Nakamura nie znalazł wiecznego szacha w niedoczasie i przegrał, gdy jego przeciwnik dorobił hetmana. Anish Giri wygrał z Viswanathanem Anandem po zdobyciu pionka w grze środkowej i wygraniu końcówki wieżowej bez oporu przeciwnika. Fabiano Caruana miał dużą przewagę przeciwko Maxime’owi Vachier-Lagrave, ale pozwolił jej wymknąć się i zremisował.

Runda 3

Fabiano Caruana przegrał drugą partię dnia po nacisku, jaki uzyskał Alexander Grischuk w debiucie. Caruana nie zdołał w pełni rozwinąć swoje figury i wkrótce dostał beznadziejną pozycję. Niespodzianką był remis Shakriyara Mamedyarova z Anishem Giri poprzez trzykrotne powtórzenie pozycji po przeoczeniu wygrywającej ofiary wieży. Hikaru Nakamura ponownie znalazł się po silnej stronie hetman przeciwko wieży i gońcowi przeciwko Karjakinowi, ale żadna ze stron nie progresowała. Wieżowe końcówk w partiach Maxime Vachier-Lagrave-Wesley So i Viswanathan Anand-Levon Aronian zakończyły się remisem.