Carlsen ma pierwszą wygraną w Shamkir Chess; Topalov prowadzi (Runda 5)

Peter Doggers, chess.com

Veselin Topalov utrzymał prowadzenie w Memoriale Gashimova w Shamkir, gdyż wygrał (ponownie z gorszej pozycji) przeciwko Davidowi Navarze. Magnus Carlsen zdobył pierwszą wygraną w rundzie piątej przeciwko Radosławowi Wojtaszkowi w niecodziennej Obronie Sycylijskiej.

W pierwszych trzech rundach, z samymi remisami, było wiele walki na szachownicach, więc może nie jest to dziwne, że rozstrzygnięte partie zaczęły się pokazywać teraz w Shamkir. Wczoraj jedna, dzisiaj dwie - idziemy we właściwym kierunku!

Ze strony turnieju

Magnus Carlsen wydawał się dziś bardzo zainspirowany. Jego niecodzienne debiutowe posunięcia przeciwko Obronie Sycylijskiej Radka Wojtaszka ujawniły wyraźną wolę zwycięstwa, a ta wygrana dobiegła końca, chociaż przyznał, że trochę "pomieszał".

Sycylijskie Hxd4 jest znanym bocznym wariantem, ale faktycznie dość starym i ma przyzwoitą ilość teorii. Carlsen grał to kreatywnie, opóźniając rozwój swojego królewskiego skoczka, który ostatecznie poszedł na h3. To się udało, gdy Wojtaszek postanowił uniknąć g2-g4 poprzez ...h7-h5 - dobre posunięcie w wielu nowoczesnych wariantach Obrony Sycylijskiej, ale prawdopodobnie nie w tym.

Jednak, w krytycznym momencie, gdy Carlsen mógł uderzyć, nie zrobił tego.

Tutaj typowa ofiara 17.Sd5! była miażdżąca.

"Szczerze mówiąc, byłem zrelaksowany, ponieważ uważałem, że taka pozycja powinna sama wygrać", powiedział Carlsen. "Moja intuicja powiedziała mi, że 17.Sd5 wygrywało, ale nie mogłem policzyć do końca. Myślałem, że nie ma potrzeby. Myślałem, że mogłem wygrać prozaicznie, ale oczywiście to jest okropna postawa."

Wojtaszek wykorzystał swoją szansę, by wrócić do gry i właściwie trzymał się. Ale następnie, w 25. posunięciu duży błąd skończył przedwcześnie partię.

Wreszcie wygrana głównego faworyta. Zdjęcie: Shamkir Chess.

Partie

Partia Carlsen-Wojtaszek komentowana przez GM Dejana Bojkova

Pozostałe cztery partie piątej rundy

 

 

Komentarze   

+1 #5 Gala 2018-04-28 20:31
Cytuję Gugi:
to w koncu Gala czy Hinda? A moze jakis kryzys osobowosci?

Hinda oficjalnie, a Gala dla osób mi bliskich. Ci, którzy tu się wpisują, są mi bliscy :-)
Cytować
0 #4 Gugi 2018-04-28 16:59
to w koncu Gala czy Hinda? A moze jakis kryzys osobowosci?
Cytować
+2 #3 czoper 2018-04-26 19:07
Jedno z najciekawszych zdarzeń w partiach Wojtaszka z ostatnich lat - pionek e2 został na swoim miejscu przez całą partię (47 ruchów, z Karjakinem). Poza tym dalej bolą zęby.
Cytować
+6 #2 Jurgen Pferd 2018-04-23 23:14
Carlsen jest przede wszystkim graczem a nie znawcą debiutów.
Już dawno w jednym z wywiadów powiedział, że nie interesują go "wyścigi pamięci"
Cytować
+1 #1 Gala 2018-04-23 22:02
Z bloga Jerzego Konikowskiego (www.blog.konikowski.net)

Cytat:
sceptyk 23 kwietnia 2018 o godz. 20:28 (wpis Shamkir Chess (2))
Nie było niespodzianki. Mistrz świata wygrał z łatwością. Partia ma jednak znaczenie dla teorii debiutów. Ruch 5.Hd2 to prawdopodobnie nowinka. Carlsen pokazał świetne przygotowanie w debiucie.
Cytat:
Jerzy Konikowski - wpis Shamkir Chess (3)
W moim banku mam jedną partię po 6.b3 z odpowiedzią 6…g6. Wygląda na to, że ruch Wojtaszka 6…e6 jest nowinką. Mnie osobiście nie podoba się plan wybrany przez naszego arcymistrza po 9…h5. Do wypróbowania jest 9…Gb7, z przygotowaniem długiej roszady (Hd8-c7 lub nawet Hd8-b6).
I cóż by zrobił Jerzy Konikowski bez ChessBase? Jak by sobie poradził ze składaniem swoich książek? Te komentarze dobitnie wykazują, jak "głęboka" jest wiedza debiutowa Jerzego Konikowskiego. A wystarczy posłuchać kogoś, kto naprawdę ma coś do powiedzenia na temat szachów.
Już 40 lat temu Zbyszek Nagrocki grał to (z 5.Hd2 i 6.b3), żeby uniknąć teoretycznego sporu. To samo zrobił Carlsen w powyższej parti i wypchaj się, Jurku, ze swoim "świetnym przygtowaniem w debiucie" Carlsena. Daj wreszcie coś z siebie, a nie powtarzaj w kółko, że debiut jest najważniejszy. Wszyscy wiedzą, że debiut jest ważny, ale co zrobisz, jeśli nie potrafisz dać mata królem i wieżą?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież