Turniej Kandydatów 2018 w Berlinie zostanie zapamiętany jako jeden z najbardziej ekscytujących.

Dwa rozstrzygnięte wyniki w rundzie 13 ponownie zmieniły lidera.

Fabiano Caruana pokonał Aroniana i ponownie znalazł się na czele tabeli. Jednocześnie, Shakhriyar Mamedyarov pokonał Grischuka, pozbawiając go szansy na walkę o pierwsze miejsce.

Przed ostatnią rundą Caruana ma 8 punktów, Mamedyarov i Karjakin dzielą drugie miejsce (po 7,5 punktu), a Ding Liren ma 7 punktów. Czterej zawodnicy mają matematyczną szansę wygrania turnieju, choć Caruana jest jedynym, który kontroluje swoje przeznaczenie.

Sytuacja jest prawie odwrotnością tej z Turnieju Kandydatów 2016 w Moskwie. Wtedy Caruana musiał pokonać Karjakina w finałowej rundzie, żeby wygrać turniej, ale Karjakin zwyciężył.

W finałowej rundzie Caruana zagra przeciwko Grischukowi, Mamedyarov spotka się z Kramnikiem, a Karjakin będzie grał z Dingiem.

Jest kilka wariantów, kto może wygrać turniej. Caruana będzie pierwszy, jeśli pokona Grischuka lub zremisuje i ani Karjakin, ani Mamedyarov nie wygrają.

Karjakin może wygrać, jeśli pokona Dinga i ani Mamedyarov, ani Caruana nie wygrają, gdyż Karjakin ma lepszą wartościowość niż Caruana.

Mamedyaro może wygrać, jeśli pokona Kramnika i Caruana nie wygra lub gdy zremisuje, Caruana przegra , a Karjakin i Ding zremisują.

Ding może wygrać tylko wtedy, gdy pokona Karjakina, Caruana przegra i Mamedyarov nie wygra.

Zwycięzca otrzyma 95,000 euro, ale co ważniejsze, będzie miał prawo do gry przeciwko Magnusowi Carlsenowi, mistrzowi świata, w meczu o mistrzostwo świata w Londynie w listopadzie tego roku.

Najważniejszą partią rundy była partia Caruana-Aronian. Caruana, grający białymi, zagrał 1.e4. Gra toczyła się według Partii Hiszpańskiej, Caruana, podobnie jak inni przed nim, nie pozwolił Aronianowi zagrać Gambitu Marshalla (w którym jest uznanym ekspertem), w zamian wybrał 8.d3.

Partia była powolną, strategiczną walką, w której obie strony szukały słabości. Na nieszczęście dla Aroniana, miał on nędzny turniej - mozliwe, że najgorszy od lat. Jeśli coś dzieje się nieprawidłowo, każda decyzja wydaje się być brzemienną i trudną i gracz jest zdesperowany. Aronian ofiarował figurę za mglistą kontrgrę, a po kilku posunięciach już tracił grunt. Miał też duży niedoczas i popełniał błędy. Choć Aronian ofiarował figurę, żeby odsłonić króla Caruany, Aronian był tym, który wkrótce miał problemy. Caruana zakończył partię ładnym atakiem i Aronian poddał się, gdyż groził mu mat.

Była to szósta przegrana w turnieju i trzecia w ostatnich czterech rundach. Aronian ma cztery punkty i zajmuje ostatnie miejsce.

Partia Mamedyarov-Grischuk była zrównoważona i symetryczna przez długi czas. Jedyne, co różniło graczy, było to, że Mamedyarov miał parę gońców, a Grischuk, grający czarnymi, miał skoczka i gońca. Partia stała się trochę nierówna po wymianie wież na b5, ale wynik ciągle wydawał się remisowy. Ale gdy zbliżała się kontrola czasu, Grischuk, który był w niedoczasie, popełnił duży błąd, zbijając pionka na b5 skoczkiem i tym samym wchodząc pod związanie. Co ważniejsze, jego figury zostały na skrzydle hetmańskim. Mamedyarov nagle dostał atak na króla Grischuka. W niezwykłej sytuacji Grischuk właściwie mógł promować pionka na drugiego hetmana i natychmiast poddał się, gdyż nie mógł zatrzymać Mamedyarova przed promocją i matowaniem jego króla.

Grischuk ma teraz 6,5 punktu i nie ma szans na pierwsze miejsce.

Karjakin grał czarnymi przeciwko So. Otwarciem był dokładnie analizowany wariant Gambitu Hetmańskiego. Po 15 posunięciach hetmany i gońce były już wymienione i wydawało się, że partia zmierza do remisu. Kontynuowano jednak grę do 39. posunięcia, żaden z graczy nie miał szans na wygraną i zgodzono się na remis.

So teraz ma 5,5 punktu i zajmuje siódme miejsce.

Partia Ding-Kramnik była ekscytująca, wbrew remisowemu zakończeniu. Jak to było kilka razy w turnieju, Ding miał szczęście, że nie przegrał. Grał białymi wybrał Partię Angielską. Kramnik wybrał formę obrony jeża (pionki na a6, b6, d6 i e6), pozwalając Dingowi osiągnąć związanie Maroczy'ego (pionki na c4 i e4). Takie pozycje są skomplikowane i zwykle chodzi o to, czy białe mogą powstrzymać wysiłki czarnych uwolnienia swojej pozycji przy stwarzaniu dziur w ich obronie.

Decyzja Dinga zagrania b4 i b5 była ryzykowna, gdyż pozostawiła go ze słabościami na skrzydle hetmańskim. Ding przeoczył niebezpieczeństwo i po sprytnym zagraniu Kramnika (20...Gg2, 21...Wa3! i 22...Ha8) białe straciły materiał. Ale Kramnik musiał grać dokładnie, żeby wygrać i był nieostrożny z 30...Sfg4 zamiast 30...We7. Kilka posunięć później Ding zdołał wymusić wymianę hetmanów, eliminując też wszystkie, poza ostatnim, pionki Kramnika. Kramnik ciągle miał małą przewagę, ale to nie wystarczyło przy zredukowanym materiale na szachowniciy. W 47. posunięciu gracze zgodzili się na remis, powtarzając posunięcia.

Kramnik na sześć punktow i jest na szóstym miejscu.

Finałowa runda odbywa się we wtorek o godz. 15.00. Będzie pełna napięcia i ekscytująca. Turniej można oglądać na żywo na www.worldchess.com, oficjalnej stronie Mistrzostwa Świata.

Partie