Fabiano Caruana, lider Turnieju Kandydatów, spotkał się z Shakhriyarem Mamedyarovem i zremisował. Zawodnicy znajdujący się w tabeli tuż za nimi też zremisowali i klasyfikacja czołówki turnieju nie zmieniła się.

Caruana (6,5 punktu) prowadzi, Mamedyarov (6) jest tuż za nim, a trzeci jest Grischuk (5,5 punktu).

W partii Mamedyarov-Caruana zagrano Partię Katalońską. Pozycja była bardzo ostra, gdy Mamedyarov wymienił swego białopolowego gońca, żeby przerwać pionki Caruany i zdobyć pionka. Ale ta strategia spowodowała opóźnienie w rozwoju pozycji Mamedyarova. Choć zdołał wymusić serię wymian, nie mógł uwolnić swoich figur na skrzydle hetmańskim. W końcu nie miał wyboru i musiał oddać jakość. Szanse obu graczy pozostały dynamicznie zrównoważone, gdyż pionki Caruany były za słabe, żeby je bronić. W końcówce Caruana znalazł drogę do uproszczeń, co łatwo prowadziło do remisu.

W partii Grischuk-Karjakin też grano Partię Katalońską. Grischuk nie osiągnął żadnej przewagi po debiucie i następnie, grając 20.Gc3, pozwolił Karjakinowi wymusić serię wymian, prowadzących do równej końcówki. Partia zakończyła się remisem po 28 posunięciach.

Karjakin ma pięć punktów i dzieli z Dingiem czwarte miejsce.

Jedynym rozstrzygniętym wynikiem dnia było zwycięstwo Kramnika nad Aronianem. To był rozczarowujący i kłopotliwy turniej dla obu graczy, ponieważ oczekiwano, że obaj będą rywalizować o pierwsze miejsce, ale obaj nie nadążają za tempem. Kramnik, grający białymi, zagrał Partię Włoską, ktora zwykle nie stwarza wiele problemów dla czarnych. Aronian bez problemu osiągnął bardzo dobrą pozycję.

Wymiana gońców na e3 otworzyła linię f dla białych. Kramnik użył jej do budowy nacisku poprzez postawienie wież na linii f. Stworzył pewne groźby, ale Aronian uważnie je odparował - na pewien czas. Jego 25...Ge6 było niebezpieczne, gdyż pozwoliło Kramnikowi na ofiarę jakości na f6, otwierając pionkową pozycję wokół króla Aroniana. Aronian dobrze sobie radził z komplikacjami, ale był na krawędzi i musiał dokładnie grać. W ostatnim posunięciu w końcu pomylił się. Zamiast 36...Wg7, zagrał 36...Hc7, pozwalając Kramnikowi na matujący atak przez 37.Se8. Aronian natychmiast poddał się.

Po czterech przegranych w sześciu rundach, zwycięstwo dało Kramnikowi pewne odkupienie. Teraz ma 4,5 punktu, które zdobył po siedmiu z dziesięciu partiach rozstrzygniętych. Dla Aroniana była to piąta porażka w turnieju. Teraz samotnie zajmuje ostatnie miejsce, mając 3,5 punktu.

Ding grał przeciwko So białymi. So ofiarował pionka w debiucie za inicjatywę i Ding musiał być ostrożny. Ale uniknął prawdziwych kłopotów z powodu sprytnej kontratakującej idei (16.Gg5! I jeśli 16...f6 17.Hb3 Kh8 18.Hf7 i teraz czarne muszą być ostrożne). Po wymianie hetmanów i wież gra uprościła się. Zawodnicy zgodzili się na remi po 31 posunięciach w pozycji z równymi szansami dla obu stron.

So ma cztery punkty, a Ding zremisował wszystkie partie w turnieju. Jeśli zremisuje ostatnie cztery partie, powtórzy wynik Anisha Giri'ego w Turnieju Kandydatów 2016 w Moskwie.

Partie