Fabiano Caruana prowadzi w Turnieju Kandydatów i może żałować straconej okazji zwiększenia przewagi w rundzie 9. Caruana miał Dinga Lirena na linach, ale kilka przeoczeń kosztowało go przewagę i partia zakończyła się remisem.

Caruana teraz ma sześć punktów, pół punktu przed Shakhriyarem Mamedyarovem i jeden punkt przed Alexandrem Grischukiem.

W rundzie 9 tylko jedna partia została rozstrzygnięta: Karjakin pokonał Kramnika. Była to ciekawa partia, ponieważ Kramnik, który grał czarnymi, uzyskał rozsądną pozycję po debiucie, a następnie przystąpił do szybkiej autodestrukcji, grając lekkomyślnie i z pozorną lekceważeniem obrony swoich bierek. Poświęcił jakość, a następnie podwyższyl stawkę do całej wieży. Podczas gdy król Karjakina został odsłonięty, Kramnikowi brakowało siły ognia i koordynacji jego własnych figur, by stworzyć prawdziwe zagrożenie. Choć zajęło to trochę czasu, aby Karjakin umocnił swoją pozycję, rezultat nigdy nie był wątpliwy.

To była czwarta porażka Kramnika w ostatnich sześciu rundach. Jego upadek jest szybki i zaskakujący, gdyż rozpoczął dwoma wygranymi w pierwszych trzech partiach. Jednym z powodów może być fakt, że używa on otwarć bardziej ryzykownych i bardziej obosiecznych niż zwykle wśród elitarnych graczy. Jest to zgodne ze strategią, którą stosował w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ w zasadzie na nowo odkrył siebie zmieniając swój repertuar debiutowy. Chociaż takie podejście było skuteczne, przeciw tak elitarnej grupie, jak ta w Turnieju Kantydatów, nie działa.

Kramnik podzielił ostatnie miejsce z So i Aronianiem, a Karjakin, który dwukrotnie przegrał w pierwszych czterech rundach, ma teraz 50% i 1,5 punktu mniej niż Caruana.

Caruana grał białymi przeciwko Dingowi i zagrał Partię Katalońską, otwarcie, które Ding też używa w turnieju, gdy gra białymi. Chytra sekwencja rozpoczynająca się w 13. posunięciu pozwoliła Caruanie na zinfiltrowanie pozycji Dinga wieżą na siódmej linii, ale Ding miał dość środków, żeby utrzymać swoją pozycję, przynajmniej na jakiś czas.

Caruana zdołał powoli ale pewnie ulepszyć swoją pozycję, wykorzystując swoją nieco lepszą strukturę pionkową, w szczególności słabość pionka Dinga. Ding ostatecznie wymienił go na pionka b Caruany, tak że każdy miał wolnego pionka - Caruana miał pionka e, a Ding - pionka b.

Na nieszczęście dla Dinga, jego pionek byl zablokowany, a pionek Caruany był realną groźbą. Ding załamał się pod naciskiem i Caruana miał kilka okazji wygrania partii. Jego ostatnią przeoczoną szansą było 66.Sf8+. Chodzi o to, że 66...Kg8 67.h6 byłoby decydujące. (Jeśli ...Kfi, to 68.h7 Se6 69.Kg4 Sg5 70.h8/H+ i białe powinny łatwo wygrać.) W zamian Caruana zagrał l66.We5 i po 66...Ge8 Ding stał dobrze. Zawodnicy zgodzili się na remis po 67.e7.

Ding ma 4,5 punktu i dzieli miejsce z Karjakinem. Pozostaje jedynym zawodnikiem, który ani nie wygrał, ani nie przegrał w turnieju.

Partia Aronian-Mamedyarov  była ciekawa, gdyż Mamedyarov, który grał czarnymi, grał mniej więcej ten sam system, którego użył Karjakin z nim w poprzedniej rundzie, gdy Mamedyarov grał białymi. Partia przeciwko Aronianowi była ciekawsza, gdyż Aronian próbował przebić się przez obronę Mamedyarova. Mamedyarov jednak wytrzymał nacisk i gracze zgodzili się na remis po 41 posunięciach.

Najmniej interesującą partią dnia była partia So-Grischuk. Grischuk grał czarnymi Obronę Berlińską i So wybrał system, który pozwala czarnym osiągnąć symetryczną pionkową strukturę. Właściwie powtórzono Partię 12 z Meczu o Mistrzostwo Świata 2016 między Carlsenem i Karjakinem, która zakończyła się szybkim remisem. So o Grischuk mogli również zakończyć grę po 20 posunięciach, gdyż partia była już pozbawiona wszelkich napięć i nierównowagi. Zagrano 34 posunięcia przed podpisaniem remisu.

Partie

Klasyfikacja po 9 rundach

1. Caruana Fabiano 6
2. Mamedyarov Shakhriyar 5,
3. Grischuk Alexander 5
4. Karjakin Sergey 4,5
5. Ding Liren 4,5
6. Kramnik Vladimir 3,5
7. So Wesley 3,5
8. Aronian Levon 3,5