We wrześniu 2014 Fabiano Caruana zelektryzował szachowy świat wygrywając Singuefield Cup z historycznym wynikiem - rozpoczynając turniej siedmioma wygranymi pod rząd, w tym przeciwko Magnusowi Carlsenowi, mistrzowi świata. Jego ranking znalazł się na drugim miejscu w świecie i wydawało się, że to tylko kwestia czasu, zanim zagra z Carlsenem o tytuł.

Nic, co zrobił potem, nie równało się z tym występem, a jego wyniki były często relatywnie mierne.

W trwającym obecnie Turnieju Kandydatów może on w końcu sprostać obietnicy pokazanej na Sinquefield Cup 2014. W połowie drogi, po siedmiu rundach, Caruana jest samodzielnym liderem, ma pięć punktów, pół punktu przed Shakhriyarem Mamedyarovem. Trzej zawodnicy - Ding Liren, Alexander Grischuk i Vladimir Kramnik - mają po 3,5 punktu.

W siódmej rundzie partia Mamedyarov -Grischuk zakończyła się remisem po zaledwie 16 posunięciach, gdy zawodnicy powtórzyli posunięcia w ostrej, ale wyrównanej pozycji. Remis pozwolił Caruanie, który dzielił pierwsze miejsce z Mamedyarovem po szóstej rundzie, objąć prowadzenie po pokonaniu Aroniana.

Caruana grał czarnymi i zatrudnił opóźniony Przyjęty Gambit Hetmański. Aronian, który przed turniejem był jednym z faworytów, ale który walczył, ryzykował po debiucie - ofiarując pionka w celu stworzenia gróźb przeciwko królowi Caruany. Inicjatywa Aroniana była niebezpieczna i zdołał on otworzyć pionkową osłonę króla Caruany, ale tylko przez odsłonięcie własnego króla. Pozycja stała się bardzo ostra i obaj gracze przeoczyli najlepsze posunięcia. Pod koniec okazało się, że król Caruany jest bezpieczniejszy. Aronian podał się w 37. posunięciu, gdyż groziła mu znaczna strata materiału.

Po przegranej Aronian ma 2,5 punktu i dzieli z So ostatnie miejsce.

So, który miałl trudny początek w turnieju, przegrywając pierwsze dwie partiie, w szóstej rundzie wygrał Aronianem. Ale w niedzielę znów się cofnął, przegrywając z Karjakinem. Przegrana była skutkiem dużego błędu w 35. posunięciu, w równej końcówce. Wystarczyło zagrać 35...Wc7, ale So wybrał 35...Ke8 i po 36.Kb8 miał do wyboru albo stratę wieży, albo skoczka. Kilka posunięć później poddał się

Karjakin ma teraz trzy punkty.

Ostatnią partią była partia Kramnik-Ding; trwała ona przez 74 posunięcia. Rozpoczęła się jako zrównoważona strategiczna walka, ale Kramnik podął niebezpieczną decyzję w 22. ruchu, bijąc pionka na b5. To pozwoliło Dingowi forsować zdobycie materiału poprzez 22...Gf5. Ding właściwie zdołał zdobyć hetmana Kramnika, ale kosztem wieży i lekkiej figury. Kilka posunięć później błąd Dinga (27...Gd4?) pozwolił Kramnikowi wymusić wymianę wszystkich pozostałych figur Dinga z wyjątkiem hetmana. Kramnik zdołał zbudować fortecę z wieży i skoczka. Partia rozciągnęła się do następnych 45 posunięć tylko dlatego, że Kramnik próbował wygrać przez wyprodukowanie dochodzącego pionka. Promował go, ale kosztem swojej wieży i skoczka. Pod koniec żaden z graczy nie miał poważnych szans na wygraną i partia zakończyła się wiecznym szachem.

Ding zremisował wszystkie dotychczasowe partie. Jest jedynym zawodnikiem turnieju, który nie przegrał lub nie wygrał partii.

Partie siódmej rundy