Jaka jest główna różnica między arcymistrzem a amatorem?

Czy jest to wiedza debiutowa, umiejętność taktyczna lub znajomość końcówek? Nie. Jest to rozumienie pozycji na podstawowym poziomie, czyli zrozumienie gry w szachy.

Czy wiesz, dlaczego arcymistrzowie za każdym razem wygrywają z amatorami? Arcymistrzowie wygrywają, ponieważ rozumieją pozycję na szachownicy znacznie lepiej w dowolnym momencie i wiedzą, nawet bez jakichkolwiek obliczeń, jakie powinno być następne posunięcie.

Zbigniew Nagrocki

Turniej Masters

Shakhriyar Mamedyarov przyłączył się do liderów pokonując Fabiano Caruanę. Caruana musiał znaleźć serię dokładnych posunięć (28...h6 29.Wd4 f5=) zamiast 28...Hc6, po którym stracił pionka i to zadecydowało. Peter Svidler potrzebował dwóch uderzeń, żeby pokonać Hou Yifan. Hou pomyliła się grając 20...Gd7?, ale Svidler pozwolił jej natychmiast wrócić do gry, gdy nie zagrał 22.Sc8 Se6 23.Sg5 z wygraną. 38.d3? było decydującym błędem w obopólnym niedoczasie. Wesley So pokonał Baskarana Adhibana, ale tu miał trochę szczęścia, gdyż w sytuacji bliskiego remisu nastąpiło 71.Kd8? (71.Kd6=).

Magnus niczego nie osiągnął białymi przeciwko Vladimirowi Kramnikowi, który był lepiej przygotowany. Ostatecznie Carlsen dostał gorszą pozycję i uratował się, przechodząc do remisowej końcówki, w której musiał się bronić. Gawain Jones zagrał atak Panowa Obrony Caro-Kann przeciwko Anishowi Giri'emu, ale to prowadziło do uproszczeń i remisu, czego prawdopodobnie chciał. Viswanatnan Anand znalazł dziurę w swoim przygotowaniu przeciwko Wei Yi w Obronie Rosyjskiej w drodze na rundę. Postanowił i tak zagrać ten wariant i Wei Yi zagrał cały problematyczny wariant aż do remisu. Maxim Matlakov i Sergey Karjakin zremisowali bez wydarzeń.

Partie

Klasyfikacja po pięciu rundach

1. Giri, Anish 3½
2. Anand, Viswanathan 3½
3. Mamedyarov, Shakhriyar 3½
4. Kramnik, Vladimir 3
5. Carlsen, Magnus 3
6. So, Wesley 3
7. Karjakin, Sergey 2½
8. Wei, Yi 2½
9. Matlakov, Maxim 2½
10. Jones, Gawain C B 2½
11. Svidler, Peter 2½
12. Caruana, Fabiano 1½
13. Adhiban, Baskaran 1
14. Hou, Yifan ½

Turniej Challengers

Partie

Klasyfikacja po pięciu rundach

1. Korobov, Anton 4½
2. Vidit, Santosh Gujrathi 4
3. Van Foreest, Lucas 3
4. Tari, Aryan 2½
5. L'Ami, Erwin 2½
6. Gordievsky, Dmitry 2½
7. Xiong, Jeffery 2
8. Van Foreest, Jorden 2
9. Krasenkow, Michal 2
10. Amin, Bassem 2
11. Harika, Dronavalli 2
12. Bluebaum, Matthias 2
13. Bok, Benjamin 2
14. Girya, Olga 2

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież