Drukuj
Kategoria: Mecz o Szachowe Mistrzostwo Świata 2018
Odsłony: 3504

Mistrz świata uważnie wybrał turnieje, w których bierze udział przed meczem z Fabiano Caruaną. Jego przedmeczowe turnieje odznaczają się tym, co omijają i tym, co zawierają.

Carlsen jest faworytem w meczu z Caruaną, ale powinien pamiętać o dwóch ostatnich obronach tytułu mistrza świata przeciwko Anandowi w 2014 roku i Karjakinowi w 2016 roku.

Anand przeoczył elementarny błąd Carlsena w szóstej partii, co dałoby Anandowi prowadzenie w drugiej połowie meczu. Karjakin przeoczył wygraną w dziewiątej partii, co dałoby mu prowadzenie 2-0 na trzy rundy przed końcem.

Carlsen zagra w dwóch elitarnych turniejach - Biel w Szwajcarii, który rozpoczyna się 22 lipca i Sinquefield Cup w St. Louis w dniach 16-29 sierpnia, w którym ostatni raz spotka się z Caruaną przed Londynem. W połowie października będzie miał rozgrzewkę w Klubowym Pucharze Europy w Porto Carras, Grecja. Nie weźmie udziału w Olimpiadzie Szachowej w Batumi, Gruzja, ale zobaczymy tam Caruanę, który zagra na pierwszej szachownicy drużyny USA, która chce powtórzyć swój złoty sukces z 2016 roku.

Wcześniej Carlsen nie przyjął zaproszenia do Grand Chess Tour, które jest zdominowane szachami szybkimi i błyskawicznymi. Caruana przyjął zaproszenie i ta decyzja okazała się fatalna. Przed Grand Chess Tour Caruana był w dobrej formie, wygrywając w Berlinie, Karlsruje i Stavanger, ale turnieje w Brukseli i Paryżu grał fatalnie. Stracił wiele punktó i w tych dwóch turniejach przegrał w sumie 25 partii.

Carlsen nigdy nie został pokonany w dogrywce, tak więc szanse Caruany na wygranie meczu zależą od 12 klasycznych partii. Logiczne więc jest, że Carlsen starannie zadba o swoje umiejętności w klasycznych szachach, szczególnie w grze czarnym kolorem.

70 lat temu, gdy królował 15 lat Mikhail Botvinnik ze Związku Radzieckiego, mecz o mistrzostwo świata składał się z 24 partii i aktualny mistrz świata mógł utrzymać swój tytuł w przypadku remisu 12-12 albo, w przypadku przegranej, wygrywając rewanż w następnym roku. Mecz składający się z 12 partii powinien zapewnić równe szanse, ale Carlsen ma wielką początkową przewagę dzięki swojej przewadze w dogrywkach.